Петролът поскъпва в очакване на голямото решение на ОПЕК+
Страните са напът да формират огромно свиване в добива на петрол, за да задържат цените високо

© ECONOMIC.BG / Unsplash
Цените на петрола се повишиха във вторник на фона на очакванията, че Организацията на страните износители на петрол (ОПЕК) и нейните съюзници – ОПЕК+ може да се съгласи на голямо свиване на добива. Картелът има заседание в сряда. Очакването за свиване на производството на нефт с около 1 млн. барела дневно компенсира опасенията за световна рецесия, които традиционно тласкат надолу цената на петрола.
Към 09:45 ч. българско време цената на европейския сорт Брент е нагоре с 0.59% до 89.38 долара за барел, след като скочи с над 4% в предишната сесия. Американският лек суров петрол (WTI) е нагоре с 0.5% до 84.05 долара за барел. Бенчмаркът спечели повече от 5% в предишната сесия, което бележи най-голямото му дневно увеличение от месец май.
И в понеделник „черното злато“ поскъпна заради опасенията за ограничено предлагане. Инвеститорите очакват, че ОПЕК+ ще намали добива с повече от 1 млн. барела на ден на първата си лична среща от 2020 г. насам.
Доброволните съкращения от отделни членове може да се прибавят към това, което ще формира най-голямото им съкращаване от началото на пандемията, казаха източници от ОПЕК.
Въпреки всичко, което се случва с войната в Украйна, ОПЕК+ никога не е била толкова силна и те ще направят всичко необходимо, за да се уверят, че цените ще се задържат на това ниво“, каза Едуард Моя, старши анализатор в OANDA, в бележка, цитирана от Reuters.
ОПЕК+ увеличи производството тази година след рекордни съкращения, въведени през 2020 г. поради унищожаването на търсенето, причинено от COVID-19. Но през последните месеци организацията не успя да изпълни планираните си увеличения на добива, като през август пропусна целта си с 3.6 млн. барела на ден.
Сега планираното намаляване на производството е оправдано от резкия спад на цените на петрола от последните върхове, казаха от Goldman Sachs, добавяйки, че това затвърждава възходящото им очакване за цените.
Притесненията относно глобалната икономика могат да ограничат възхода“, каза Тина Тенг, анализатор в CMC Markets, тъй като инвеститорите също се стремят да приберат печалбите си, направени през предишната сесия.
Цените на петрола се понижават вече четири поредни месеца, тъй като COVID блокадите в най-големия вносител на петрол – Китай – ограничиха търсенето, докато повишаването на лихвените проценти и растящият щатски долар оказват натиск върху световните финансови пазари.