Петролът се движи нагоре заради притесненията за доставките в Близкия изток
Цените растат заради продължаващото напрежение в Червено море и пълното затваряне на либийското петролно находище „Шарара“

© ECONOMIC.BG / ArtPhoto_studio/Freepik
Цените на петрола се повишиха в четвъртък, след като отчетоха стабилни ръстове и предходната сесия. Нефтът продължава да стои високо поради продължаващите опасения относно доставките от Близкия изток след прекъсвания на добива в находище в Либия и повишеното напрежение около войната между Израел и Газа, предава Reuters.
Суровият петрол Брент се повиши с 0.7% до 78.78 долара за барел към 10.00 ч. българско време, докато фючърсите на американския лек суров петрол (WTI) се повишиха с 0.9% до 73.36 долара.
И двата бенчмарка се покачиха с около 3% в сряда – първият ценови ръст от пет дни. WTI отбеляза най-голямото дневно процентно увеличение от средата на ноември.
Съвкупността от заглавия около по-нататъшното напрежение в Червено море и пълното затваряне на либийското петролно находище „Шарара“ поради местни протести подновиха опасенията относно глобалните прекъсвания на доставките на петрол“, каза Йеап Джун Ронг, пазарен стратег в IG.
В сряда местни протести наложиха пълно спиране на производството в либийското нефтено находище, което може да произвежда до 300 000 барела на ден. Полето, едно от най-големите в африканската държава, е честа цел на местни и по-широки политически протести.
По-рано във вторник заместник-лидерът на „Хамас“ беше убит при удар в Бейрут – първият удар, засегнал ливанската столица след почти три месеца почти ежедневна стрелба между израелската армия и подкрепяната от Иран „Хизбула“, която беше ограничена до граничния регион.
Притесненията за корабоплаването в Червено море възникнаха, след като подкрепяните от Иран йеменски хуси казаха в сряда, че са „набелязали“ контейнерен кораб, пътуващ за Израел. Централното командване на САЩ съобщи, че екстремистите са изстреляли две противокорабни балистични ракети в южната част на Червено море предишния ден.
Пазарът беше подкрепен и от данни на Американския петролен институт, показващи, че запасите от суров петрол в САЩ са спаднали със 7.4 милиона барела през седмицата, приключила на 29 декември, което е двойно повече от спада, който очакваха анализатори, анкетирани от Reuters.
Седмичните данни от Администрацията за енергийна информация, статистическото подразделение на Министерството на енергетиката на САЩ, трябва да бъдат представени по-късно в четвъртък, със закъснение с един ден поради новогодишния празник в понеделник.
Междувременно Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) заяви в сряда, че сътрудничеството и диалогът в рамките на по-широкия алианс на производителите ОПЕК+ ще продължат, след като Ангола заяви, че ще напусне блока миналия месец.
Среща на групата е обявена за 1 февруари, за да прегледа изпълнението на последното намаляване на добива на петрол.
Анализаторите от Goldman Sachs очакват Брент да варира между 70 и 90 долара за барел през 2024 г. на базата на гъвкави доставки от ОПЕК+, нисък риск от рецесия и опортюнистични покупки на стратегически петролни резерви от Китай и САЩ
Геополитическите рискови сценарии ще останат ключов възходящ риск за прогнозата, добавиха анализаторите в клиентска бележка от 3 януари.