Половината от днешните работни умения няма да са актуални след само 2 години
Много компании твърдят, че използват AI, но повечето от тях все още са в ранните етапи на внедряване
Почти половината от уменията на днешните служители няма да са актуални само след две години, смятат ръководителите в различни компании. Причината? Изкуственият интелект, разбира се.
Прогнозата за този развой е базирана на неотдавнашно проучване, проведено сред 800 ръководители и 800 служители, публикувано от edX – онлайн образователна платформа.
Анкетираните ръководители на екипи са на мнение, че почти половината (49%) от уменията, които управляваните от тях служители имат, няма да са актуални през 2025 г. Същият брой, 47%, смятат, че техните служители не са подготвени за бъдещото работно място.
Идентифицирането на недостиг на умения не е изненадващ резултат, който излиза от доставчик на образователни платформи, но краткият времеви хоризонт е нещо, което привлича вниманието.
Ръководителите, участващи в проучването, смятат, че в рамките на следващите пет години техните организации ще премахнат над половината (56%) от ролите на работещите с базови познания – поради скоростното навлизане на изкуствения интелект.
Нещо повече, 79% от ръководителите прогнозират, че работните места за служители с познания на базово ниво вече няма да съществуват, тъй като AI създава изцяло нов набор от роли за служителите, които навлизат на пазара на труда.
Освен това 56% от анкетираните твърдят, че техните собствени роли ще бъдат „напълно“ или „частично“ заменени от изкуствен интелект.
Въпреки това има лидери в индустрията, които са скептични към такива тежки прогнози. „Според мен непосредственото въздействие на AI върху кариерните цели вероятно ще бъде минимално“, коментира Ричард Джефтс, изпълнителен вицепрезидент и генерален мениджър в HCL Software пред Forbes.
Въпреки че много компании твърдят, че използват AI, реалността е, че повечето от тях все още са в ранните етапи на внедряване.“
Въпреки че AI ще преосмисли днешните работни места и перспективите за кариера, въздействието му служителите и техните задължения все още е неясно – не е просто въпрос на поемане на задачите от AI и готово.
„Предизвикателството е, че е много трудно да се предвиди точно къде и кога ще се случи това пренасочване“, казва Фредерико Брага, ръководител на дигиталния отдел в Debiopharm.
Почти всеки професионалист, чието ежедневие по някакъв начин е свързано с цифрова дейност, ще трябва да пренастроят кариерните си цели, тъй като те – и хората около тях – ще започнат да виждат промени в ежедневните си дейности и процеси, свързани с работата.“