Потъващият оптимизъм за българската икономика се преобърна
България остава в топ 5 на най-песимистичните държави

Снимка: БТА
Едва 6% от българите са положително настроените за икономиката на страната през 2022 г., което обаче е с 1 пр. пункт повече спрямо нагласите година по-рано. Песимистите и тогава, и сега са 64%. Макар и очакванията за икономиката да не са много високи, спадът в оптимизма, регистриран в края на миналата година, видимо е пресечен.
Това става ясно от ежегодното глобално изследване на световната Асоциация „Галъп интернешънъл“. От него става ясно, че страховете за предстоящи икономически трудности остават високи. Глобалната пандемия очевидно все още влияе на световните надежди, страхове и очаквания. Но личат и значителни различния в отделните региони и страни.
В края на 2021 г. 19% от запитаните в България смятат, че в икономически план 2022 г. ще е същата като 2021 г., а 11% се затрудняват да дадат отговор. В края на миналата година оптимистите за икономиката бяха 5%, песимистите отново 64%, а 20% не очакваха никаква промяна в икономическото развитие на страната.
Очакванията за просперитет в икономическото развитие у нас не са много далеч от средното за ЕС, където 14% очакват подем, 53% трудности, а 28% смятат, че 2022 г. ще е същата в икономически план. Настроенията в източните държави от Съюза са още по-близки до тези у нас – 9% очакват икономически подем, 62% трудности, 23% очакват годината да е същата, а 7% не могат да преценят.
Индекс на надеждата
Известно е, че оптимизмът в България не е сред високите. В края на 2021 г. 15% от сънародниците ни гледат положително към 2022 г. и вярват, че тя ще е по-добра от отиващата си. 48% по-скоро очакват идната да е по-лоша, а 21% да е същата като тази. 16% не могат да преценят.
Така нетната стойност на Индекса на надеждата у нас е -33, което ни поставя на второ място в топ 5 от най-песимистичните държави. Подобна позиция не е необичайна за нашето общество. Миналата година страната ни отново бе сред петте най-песимистични държави в изследването „В края на годината“ с индекс на надеждата от -29.
Социолозите от „Галъп“ обръщат внимание, че изследването се прави, когато се наблюдават пикове на COVID, а и на фона на продължителна политическа криза. Освен това нивата на оптимизъм в страната ни всъщност не са много далеч от средните за ЕС, и най-вече – на държавите от източната част.
С приближаването на края на 2021 г. личи надежда за по-добро бъдеще по света, но тя да не достига до нивата, премерени преди няколко години. 38% от световното население сега смятат, че 2022 г. ще бъде по-добра от 2021 г., 27% очакват по-лоша година и 27% вярват, че 2022 г. ще бъде същата като 2021 г. Картината изглежда подобна на тази в края на 2020 г. Годината с най-големи нива на песимизъм по света през новия век все още остава 2008 г.