Инфлацията прати европейските пазари на червено
Нефтът поевтиня след поредното увеличение на запасите на лек суров петрол в САЩ

© ECONOMIC.BG / Twenty20
Уолстрийт започна деня колебливо, но в крайна сметка се отърси и завърши сесията в сряда на зелено. Републиканците в Сената смекчиха тона и приеха възможността за краткосрочно удължаване на тавана на външен дълг, с цел за да се избегнат спиране на плащанията и икономическа криза. Технологичният сектор беше сред първенците за деня, след като енергийният такъв претърпя сериозен спад. Dow Jones и S&P 500 се покачиха с 0.3% и 0.41% респективно, а NASDAQ с 0.47%.
В Европа индексите претърпяха спад поради значително намалелите фабрични поръчки в Германия и решението на няколко членки на ЕС да вдигнат основния лихвен процент в страните си, сигнализирайки за осезаемо повишение на инфлацията. Немският DAX се понижи с 1.46%, а FTSE 1000 с 1.15%.
Нефтът поевтиня с над 2 USD след поредното увеличение на запасите на лек суров петрол в САЩ, напук на скорошните опасения за недостиг на суровината. Най-близкият фючърсен контракт на WTI се търгуваше на цени от 76.89 USD за барел. Златото запази блясъка си и вчера, оставайки почти непроменен – тройунция се търгува за 1 762 USD.
Акценти днес
Икономически данни – Седмични молби за помощи при безработица в САЩ
В сравнително спокоен ден откъм икономически данни, най-важните събития ще бъдат записките от последната среща относно монетарната политика на ЕЦБ, както и седмичните молби за помощи при безработица в САЩ следобед.
Инструмент на фокус
Alcoa – Дневна
Акциите на компанията са се удвоили само през тази година благодарение на бума в миннодобивния бранш, като последната доза възходящи движения бяха подпомогнати от скок в цените на алуминия. Известно време цената бе ограничена от локална съпротива около 45 USD, която бе преодоляна. Сега тя може да се окаже подкрепа на цената, както през последната сесия влиза в ролята на такава за втори път - цената за втори път отскача нагоре след достигането й. 50-периодната експоненциална пълзяща средна ще трябва да се явява като втора подкрепа при евентуален спад, докато задържане над 50 USD е сигнал за продължаване на възходящия тренд.
NZD/USD – Дневна
Валутната двойка все още не е излязла напълно от низходящия си тренд, започнал в началото на юни. Цената се намираше за известно време на прилично разстояние от 50-периодната пълзяща средна, но движенията отново станаха мечи, след като нивото около 0.71000 така и не беше пробито и сега отново сме под ЕМА. Дългосрочната подкрепа около 0.69000 също беше изпробвана наскоро, след като негативните движенията се засилиха под 50 ЕМА, като засега удържа на натиска. Пробив над 0.72-0.73 би бил ясен сигнал за излизане от негативния тренд.
Wheat – 4-часова
Най-близкият фючърсен контракт на пшеницата отново се изстреля нагоре, след като завърши формирането на техническа фигура „глава и рамене“ на 4-часовата графика. Удължаване на рамото до нивата около 625 USD беше допустимо, но сериозната дългосрочна подкрепа около 675 USD издържа на няколко опита за пробив, а пък последния такъв дори не се доближи до нея. 50 ЕМА засега остава най-близката подкрепа на цената, нищо че наблюдаваме консолидация около нива, които преди това винаги бяха отблъснати. Все пак, за мечките на пазара е окуражаващо кръстосването на линиите на MACD индикатора в полза на продавачите, което значи че е възможно да очакваме потенциална корекция надолу.
Dow Jones – Дневна
Индустриалният индекс на Щатите в момента прави по-сериозна от изминалите досега корекции, главно причинена покрай несигурността в Китай и потенциалните преждевременни действия на Фед. На графиката няколкократно наблюдаваме отблъскване на пробив под кота 34 000 – нещо, което не е ново за движенията до този момент. Изглежда, че инвеститорите се приготвят за ново влизане в дългосрочния ценови тунел и, разбира се, отново над тъй важната подкрепа на 50 ЕМА. Все пак, важно е да отчетем факта, че и двата опита за пробив над 35 000 бяха отблъснати, докато бавният Стохастик смята, че моментните нива на индекса са справедливо оценени от пазара.