Правителството се ангажира с подкрепа за стартъпите в България
Икономическият министър подписа въвеждането на „Стандарт на ЕС за върхови постижения на нациите на стартиращите предприятия“

Снимка: МИ
България се ангажира да участва активно в споделянето на добрите европейски практики и да предприема действия на национално ниво за прилагане на мерки, които подкрепят стартиращите и разрастващите се предприятия на всеки етап от тяхното развитие. Това стана с подписването от икономическия министър Кирил Петков на декларацията относно въвеждането на „Стандарт на ЕС за върхови постижения на нациите на стартиращите предприятия“.
Така България се присъедини към другите 24 европейски държави, които са се ангажирали с прилагане на политиките в документа.
Някои от основните предимства на декларацията са изпълнението на мерки в подкрепа на бързо създаване на стартиращи предприятия и подпомагане навлизането им на пазара, привличане и задържане на квалифицирани кадри чрез издаване на „стартъп визи“, както и прилагане на принципа „Мисли първо за малките" с оглед избягване на ненужна административна тежест на бизнеса. В допълнение, публичните институции се насърчават да работят със стартиращи предприятия при възлагане на обществени поръчки.
Европейската комисия заедно с държавите членки идентифицира редица добри практики, които представляват критерии за бизнес среда, която благоприятства икономическия растеж. Наличието на такава бизнес среда е от основно значение за прехода на ЕС към устойчива, отворена и дигитална икономика, която разгръща огромния си потенциал за иновации и растеж на стартиращите предприятия, се посочва в мотивите към решението на министерството.
Представителите на Българската стартъп асоциация (BESCO), които също присъстваха на подписването, поясниха, че до 2022 г. е напълно възможно България да изпълни всички заложени в Декларацията критерии за подходяща бизнес среда на стартиращи фирми.