Предимства и недостатъци на 4-дневната работна седмица
Вече няколко държави са преминали през пилотни фази на по-краткото работно време, но резултатите остават спорни

Снимка: Unsplash
Да работиш четири, вместо пет дни от седмицата? Звучи добре за служителите, но какви са предимствата и предизвикателствата пред компаниите? В свой специален материал DW сравнява два различни модела на 4-дневната работна седмица и ефектите върху производителността.
Има два различни модела на четиридневна работна седмица. Единият модел предвижда разпределяне на 40-те часа, които обичайно се изработват по време на петдневна седмица, в четири дни. Това означава, че хората ще работят четири дни по десет часа. Сега Белгия позволява на служителите да избират между конвенционална петдневна или по-кратка, по-интензивна четиридневна седмица. Общият брой отработени часове е идентичен.
Другият модел се различава от типичната работна седмица по това, че предвижда хората да изпълняват 100% от работното натоварване само за 80% от времето, като същевременно получават пълната си заплата. Няколко държави започнаха да изпробват четиридневната работна седмица.
Исландия например тества модела между 2015 г. и 2019 г., за да види колко ефективна би била съкратената работна седмица и еднаква заплата. Испания започва подобно изпитание тази пролет за малки и средни компании, където 30% от служителите ще работят с 10% по-малко, като запазват първоначалната си заплата. Междувременно Франция планира да тества 35-часова работна седмица, разпределена в четири дни, за служителите в публичната администрация. Други страни като Нова Зеландия, Япония и Съединените щати също разглеждат по-кратки работни седмици.
Предимства на четиридневната работна седмица
Ненамалена производителност и по-малко стрес
Различни пилотни проекти доведоха до положителни резултати. Например британско проучване, публикувано през 2023 г., установи, че служителите са по-малко стресирани и показват по-малък риск от психични заболявания като прегаряне, когато работят четири дни в седмица. Тревожността, умората и проблемите със съня също намаляват по време на пилотната фаза. Като цяло 61 компании с около 2900 служители са участвали в изпитването. Повечето компании заявиха, че възнамеряват да запазят четиридневната седмица. Мнозина посочиха повишеното благосъстояние на служителите като основна причина за това решение.
По-малко болнични
В същото време служителите, работещи на четиридневна седмица, взимат по-малко болнични. Това е така, защото работниците имат достатъчно време да се възстановят и да издържат на по-малко стрес, казва професионалният психолог Хана Шаде от Изследователския център на Лайбниц. Това откритие е полезно за размисъл за финансовата страна на четиридневната седмица, казва експертът. В края на краищата компаниите трябва да вземат под внимание броя на служителите, които са в отпуск по болест.
Насърчаване на равенството, справяне с недостига на работна ръка
Освен ползите за здравето, четиридневната работна седмица може също да играе роля в насърчаването на по-голямо равенство. Говорейки пред DW, индустриалният психолог Шаде казва, че британското проучване също така установява, че мъжете, работещи по четири дни, са по-ангажирани да се грижат за своите деца или роднини в нужда.
Четиридневната седмица може също да помогне за справяне с недостига на квалифицирани работници в Германия, казва директорът на Института за изследване на заетостта Бернд Фиценбергер. Четиридневната седмица „прави работните места по-привлекателни, увеличавайки броя на кандидатите в области, където компаниите отчаяно търсят работници", каза Фиценбергер. Това би позволило на семействата да съвместяват по-добре работата и грижите за децата, добави той, и ще позволи на жените, които живеят с партньорите си, да се върнат по-лесно към работа на пълен работен ден, за да изградят кариерата си.
Добре ли е по-малкото работно време за климата?
Трудно е да се измери дали намаляването на работното време ще повлияе положително на климата. Konzeptwerk Neue Ökonomie, базиран в Лайпциг мозъчен тръст, пише на уебсайта си, че четиридневна седмица „може също така да намали енергията и ресурсите, консумирани от индустриите и пътуванията до работното място“. Но също така се казва, че индивидуалните въглеродни отпечатъци на служителите ще зависят от съответния им начин на живот.
Привличане на потенциални служители
Въпреки че основно служителите искат четиридневна седмица, компаниите също могат да се възползват. „Всяка компания, която предлага четиридневна седмица, има конкурентно предимство“, каза индустриалният психолог Шаде. Според нея четиридневната седмица с намалено работно време, а не идентичен брой часове, разпределени само за четири дни, е това, което прави компаниите привлекателни за потенциалните служители. „В замяна хората ще са готови да се примирят с други неща“, каза Шаде.
Недостатъци на четиридневната седмица
Повече стрес?
Един недостатък на четиридневната седмица може да бъде тенденцията повече работа да се влива в по-малко работни часове, казва икономистът Бернд Фиценбергер. Когато трябва да се постигне повече за по-малко време, това причинява повече стрес. Белгийският четиридневен модел, например, има служители, които работят 40 часа седмично, разпределени в четири дни. Като алтернатива те могат да намалят броя на работните си часове, което означава по-малко заплащане.
Трудно измерима производителност
Бизнесът също е скептичен към четиридневната седмица. Освен всичко друго, това се дължи на предизвикателството да се измерва производителността, каза Холгер Шефер, изследовател в Германския икономически институт (IW) в Кьолн. IW казва, че е трудно да се установи как точно четирите дниседмица ще повлияе на производителността на компаниите.
Четиридневната седмица също може да доведе до по-високи разходи за компаниите, казва Фитценбергер. Това може да е така, „когато намаленото работно време или разпределянето на работното време само за четири дни не се компенсира от повишаване на производителността“.
Намалена конкурентоспособност?
Благоприятната за бизнеса Германска свободна демократическа партия (FDP) се тревожи, че по-кратките работни седмици ще навредят на индустриалната конкурентоспособност. „С оглед на явния недостиг на квалифицирани работници, предлагането на четиридневна седмица е неразбираемо“, каза лидерът на парламентарната група на FDP Кристиан Дюр пред вестниците Funke Mediengruppe.
Според икономисти обаче този проблем може да бъде компенсиран от компаниите, които правят работните процеси по-продуктивни чрез въвеждане на технологични иновации. Не е ясно обаче до каква степен четиридневната седмица ще отговаря на различните индустрии.
Четиридневна седмица, неподходяща за всички индустрии
Графиците на някои индустрии също биха представлявали предизвикателства за четиридневна седмица.
„Става предизвикателство в области, където услугите трябва да се предоставят тук и сега, в определени часове, за клиенти или хора, за които се полагат грижи“, каза Фиценбергер. Следователно четиридневната седмица ще бъде по-трудна за прилагане от медицинските сестри, когато работят за служби за сигурност или транспортни компании, добави той. „Ако стриктно прилагаме такава регулация във всички индустрии по един и същи начин, това може да навреди на конкурентоспособността.“
Смяна на гледната точка
Четиридневната седмица трябва да се разглежда от дългосрочна перспектива, каза професионалният психолог Шаде. Това е така, защото по-малко служители в отпуск по болест ще повлияят положително на икономиката по-нататък, каза експертът. Освен това ще отнеме време на служителите и компаниите да се приспособят към този нов начин на работа.
Тя признава, че „промяната винаги включва и риск“, което предизвиква страхове. Но съдейки по германско проучване от 2022 г., което установи, че три четвърти от анкетираните биха приветствали четиридневна седмица в своите компании, това със сигурност е популярно. Служителите под 40 години са особено заинтересовани от този модел.