През юни България би могла да има медицински хеликоптер
Две чужди фирми са подали оферти в процедурата на „Хели Мед Сървиз“, но държавното дружество е пред закриване

Снимка: БТА
България може да се сдобие с медицински хеликоптер, макар и под наем, до юни месец тази година. Две чужди фирми – от Словакия и Белгия – са подали оферти в поръчката на държавното дружество „Хели Мед Сървиз“ за наем на въздушните линейки. Избран изпълнител ще има до 17 февруари, заяви директорът Георги Гвоздейков.
Той обаче предупреди, че ако дружеството бъде закрито, а дейността прехвърлена на Авиоотряд 28, както иска служебният кабинет, то поръчката за наем на летателна машина ще пропадне.
След създаването на дружеството от кабинета „Петков“ миналата година, това е първият път, в който Гвоздейков организира пресконференция, за да даде повече информация за дейността си. Той за пръв път представи екипа, с който работи.
Това решение трябва да го вземе Министерският съвет. Но ако някой реши другата седмица да закрие „България Хели Мед Сървиз“, това означава, че свършеното до момента го изхвърляме на боклука и няма да има доставен хеликоптер, защото процедурата трябва да бъде прекратена“, заяви Гвоздейков по време на пресконференцията.
Припомняме, че това е вторият търг, който дружеството стартира. Първият пропадна, тъй като нито една компания не прояви интерес и не подаде оферти за сух лизинг. Единствената промяна между двете процедури е в процента гаранция – при прекратената поръчка той бе в размер на 5% от стойността на договора, а при новата е 2%.
Двете фирми, които са подали оферти, са „Еър Транспорт Трейдинг“ АД и „Хеливенчър ФТО“ АД, става ясно от ЦАИС. Наемът на хеликоптера за една година е около 1.7 млн. евро, като машината трябва да бъде изцяло оборудвана.
Всъщност за дружеството е изключително важно да си осигури хеликоптер, за да бъде напълно сертифицирано като авиационен оператор. По думите на Гвоздейков това може да се случи единствено след наличие на летателна машина и сключен договор. Той обясни, че още компании са щели да кандидатстват по поръчката, ако министерството не е публикувало за обществено обсъждане постановление за закриване на дружеството.
Според служебното правителство обаче „Хели Мед Сървиз“ не работи добре. По думите на транспортния министър Христо Алексиев по-ефективно ще е дейността му да бъде поверена на Държавния авиационен оператор.
На този фон здравното ведомство също се забърза с покупката на хеликоптери. То обяви договаряне без предварително обявление за закупуване на 6 въздушни линейки, като прогнозната стойност на процедурата е над 135 млн. лв. без ДДС. Интересното е, че МЗ иска да се договори с италианската Leonardo S.p.A. Фирмата бе единствен участник в предния търг, който обаче бе прекратен с мотив, че офертата ѝ надвишава с около 3.3 млн. лв. максималния финансов ресурс.
И двете процедури – тази за наем и тази за покупката на хеликоптерите – може да се забавят, тъй като в момента има инициирани производства по тях. От информация в КЗК става ясно, че фирма „Уилинк" ООД е подала жалба на 11 януари по поръчката за наем на машина. Компанията „Бел Текстрон Инк.“ е подала жалба срещу процедурата на здравното ведомство на 16 януари. За момента в КЗК липсва информация относно естеството на жалбите на двете фирми.