Природният газ в Европа поевтиня с 10%
Потоците от Русия засега се движат нормално въпреки атаките срещу две помпени станции

© ECONOMIC.BG / БТА
Цените на природния газ в Европа паднаха с 10%, след като руските потоци към континента се стабилизираха дори на фона на съобщенията за военни действия около две ключови помпени станции. Дори доставките по ключовия маршрут, пресичащ Украйна, останат нормални днес, според данни на мрежовия оператор Eustream. „Газпром“ също заяви, че потоците през Украйна са в съответствие с исканията на клиентите.
Операторът на газопреносната мрежа на Украйна каза в сряда, че руските войски са влезли в две от четирите станции, които изпомпват газ за Европа, а служителите и от двете страни опитаха да се дистанцират от отговорност за всякакви прекъсвания. Опитът на Русия да поеме контрола върху инфраструктурата дойде в същия ден, когато Москва заяви, че може да преосмисли ангажиментите си за доставки на енергия към Европа заради наложените международни санкции.
Правителствата в цяла Европа подготвят планове за действие при извънредни ситуации при прекъсване на руските доставки на газ за Европа. ЕС представи мерки тази седмица, чрез които още тази година да се откачи от руската зависимост, но всяко незабавно прекъсване би имало мащабни икономически последици – растящите цени на едро, които осакатяват индустрията и предизвикват още по-висока инфлация.
Цените на газа бяха изключително нестабилни тази седмица, като в понеделник се повишиха до рекордни нива, тъй като търговците калкулират продължаващия риск Русия да намали доставките на газ или ЕС да наложи ембарго върху петрола. Обединеното кралство и САЩ вече предприеха стъпки за забрана на вноса на руски петрол, но Великобритания не е включила газа.
Европа зависи от Русия за около една трета от потреблението си на газ, а една трета от тези доставки преминава транзитно през Украйна. Лидерите в региона, включително германският канцлер Олаф Шолц, се противопоставят срещу евентуална забрана от страна на ЕС на енергийните доставки и потоците дори се увеличиха от началото на войната.
„Малко вероятно е ЕС лесно да замени вноса на руски газ, в случай че доставките бъдат съществено нарушени“, каза Федерико Санти, анализатор в Eurasia Group UK.