Богатите руснаци се опитват да преместят парите си в Дубай
Ключов въпрос в многобройните запитвания в момента е „колко бързо може да се случи прехвърлянето на значителна сума“

© ECONOMIC.BG / Unsplash
Все повече заможни руснаци се опитват да прехвърлят част от богатството си от Европа в Дубай. Това е част от усилията им да защитят активите си от затягащата се примка от западни санкции срещу Русия заради нейната инвазия в Украйна, твърдят финансови и правни източници, цитирани от Reuters.
Дубай, свободният финансов и бизнес център на Персийския залив, отдавна е магнит за свръхбогатите по света и отказът на Обединените арабски емирства да заеме страна между западните съюзници и Москва дава сигнал на руснаците, че парите им ще бъдат в безопасност там.
ОАЕ, които през годините задълбочиха връзките си с Русия, не се присъединиха към санкциите, наложени от западните държави, а централната им банка досега не е издала насоки относно тях.
Все повече руснаци се опитват да прехвърлят средствата си в Дубай от Швейцария или Лондон, които наложиха строги санкции срещу руски бизнесмени и организации“, коментира висш банкер в голяма швейцарска частна банка.
По информация на правна фирма, базирана в Дубай, пожелала анонимност, все повече руски бизнесмени се интересуват от възможността да прехвърлят средствата си в ОАЕ, като ключов въпрос е „колко бързо може да се случи прехвърлянето на значителна сума“.
„Обединените арабски емирства са хубава среда – на няколко часа път със самолет и нямат регулатор, който да е в пълно споразумение със западните регулатори“, коментират от колегията.
Външното министерство на ОАЕ и централната банка не са коментирали още темата.
Дубай отдавна е популярен сред руснаците, които и преди санкциите бяха сред най-честите посетители на емирството и купувачи на недвижими имоти. Според финансовите съветници в момента руснаците ще се опитат да инвестират максимално именно в имоти и фондове.
Банките са несигурни
Решението на ОАЕ да се въздържат при гласуване в Съвета за сигурност на ООН, осъждащо инвазията, заедно със суверенните фондове на Персийския залив, които запазват експозицията си към Русия, беше прието като успокоение за богатите руснаци, споделят финансовите експерти.
Няма индикации, че руското богатство, което тече към Дубай, е обект на западни санкции. Въпреки това банкерите казаха, че съществува риск от увреждане на репутацията на институциите, които получават руски средства, тъй като мултинационалните компании по света прекъсват връзките си с Москва.
Някои големи финансови институции в ОАЕ предприемат предпазлив подход. Банките, опериращи в държавата от Персийския залив, в миналото са били наказвани за неспазване на санкциите срещу страни, включително Иран и Судан.
А глобалната група за финансови престъпления The Financial Action Task Force (FATF) миналата седмица постави ОАЕ в „сивия“ списък с юрисдикции, подлежащи на засилен мониторинг.
„Тъй като са в „сивия“ списък, те (ОАЕ) вероятно трябва да бъдат по-внимателни от нормалното. Сега последното нещо, което искат, е Европа да използва това като допълнителна причина да ги запази в този списък“, коментират правните лица.
Финансовите експерти посочват, че ОАЕ все още не е достигнала мащаба или сложността, за да усвои напълно богатството, което се съхранява в Швейцария.
Може да вземат малко, но е трудно да си представим, че ще вземат всичко“, добавят те.