В такт с времето и технологиите
Искаш ли да си успешен, трябва да работиш с успешни хора
Πpoф. дтн инж. Hиĸoлaй Bълĸaнoв, пpeдceдaтeл нa Cъвета на директорите нa „Mинcтpoй Xoлдинг“:

© ECONOMIC.BG / Списание Икономика
Πpoф. дтн инж. Hиĸoлaй Bълĸaнoв е пpeдceдaтeл нa Cъвета на директорите нa „Mинcтpoй Xoлдинг“ AД и е втopи мaндaт пpeдceдaтeл нa Бългapcĸaтa миннo-гeoлoжĸa ĸaмapa. От 2013 г. е професор от Международната научна академия (МАНЕБ) в Санкт Петербург и е почетен професор на Минно-геоложкия университет „Св. Иван Рилски”.
В началото на своята кариера, от 1986 г. до 1991 г., е директор на Научно-изследователския технологичен институт по минно строителство. През 1991 г. професионалния му живот се свързва с „Минстрой Холдинг” АД. От 2002 г. е председател на Надзорния съвет на „Горубсо Златоград” АД, а от 2012 г. – председател на Надзорния съвет и на „Горубсо Мадан” АД. Председател е на Съвета на настоятелите на МГУ и на УАСГ. Зам.-председател на УС на КРИБ. Два пъти е носител на голямата награда „Мистър Икономика” - за 2012 и за 2020 г.
Проф. Вълканов, казват „Нова година – нов късмет“. Вие с какви амбиции стъпвате в новата 2021-ва?
В „Mинcтpoй Xoлдинг“ започваме да правим плановете за следващата година още през септември-октомври. Тогава се подготвят инженерните проекти за всички предприятия и инвестиционните програми. И сега влизаме в новата година с амбиция за повишаване производителността на труда и на заплащането на хората. Важна наша задача е добрата грижа за опазване на здравето и човешкия живот.
Вие сте индустриалец и инвеститор със солидно присъствие в българската икономика. Ако погледнем назад, кои са някои от най-важните моменти в развитието и постиженията Ви, които ще откроите? Наскоро имахте юбилей, а това обикновено е свързано и с лична равносметка…
Аз съм от щастливите хора, живели и преди, и сред 10 ноември 1989 г. Преди промяната бях директор на голямо предприятие, след това продължих да управлявам голямо предприятие, а после станах и собственик на голям бизнес. Съдбата ми е помагала винаги да съм във върховете на управлението на големи компании със стратегическо значение за страната. Натрупах солиден опит в цялостната си реализация като професионалист. Ще откроя някои от паметните за мен моменти в израстването ми: На 35 бях директор на голям минен институт, на 40 оглавих голямо стопанско обединение с 15 хил. работници. През 90-те години минната индустрия фалира и трябваше да намеря алтернативи извън страната с фабрики в Македония, Бивша Югославия и Африка.
В годините на промяната мнозина опитаха да направят бизнес, но малцина като вас успяха да го развият с такъв голям размах. На какви ваши качества се дължи това?
Първо е желанието да правиш. Второ – да се учиш непрекъснато, за да си в такт с времето и технологиите. Трето – да имаш личния потенциал да ръководиш, да създаваш и да развиваш. Бях ръководител на научен институт, което ме научи да управлявам проекти. Науката е важен инструмент и в годините това ми помогна да се движа напред с изпреварващи темпове.
Бъдещето винаги е неясно, но какви по-дългосрочни цели си поставяте в тези времена на дигитална, а и на цялостна обществено-икономическа трансформация?
Дигиталната трансформация при нас не е новост. „Минстрой Холдинг“ е собственик на девет мини в България и Македония. Добивът на оловно-цинкови руди и концентрати е приоритетно направление. Имаме доста инвестиции в производството на зелена енергия. Доказа се, че имаме правилен подход, защото ЕС ще продължи и през следващия програмен период да насърчава нейното развитие и използване. „Минстрой“ участва в инфраструктурно, жилищно и офисно строителство. Имаме добра традиция и в хотелския бизнес. Ще продължим уверено да развиваме тези четири направления.
Как изглежда "Минстрой Холдинг" през призмата на числата - инвестиции, брой заети...
В „Минстрой“ във всички тези четири направления в различните периоди на годината броят на заетите на трудов договор е между 3 200 и 4 000 души. Имаме грижа за хората чрез добро възнаграждение и осигуряване върху пълния размер на работната заплата. В минната индустрия инвестирахме над 400 млн. лв., а в производството на зелена енергия, хотели и други проекти вложихме над 200 млн. лв. Купихме фалирали мини, наводнени, без техника и персонал, затова първоначално се налагаха големи инвестиции, а след това - с премерено темпо всяка година.
"Минстрой Холдинг" е дружество с няколко различни дейности. Какво предимство носи това?
Това ни дава възможност за диверсификация. Ако в едната сфера възникнат проблеми, може да компенсираме с другите сегменти на бизнеса. Работим в четири направления и не сме се разширили с много дейности, за да сме в състояние да ги управляваме професионално.
Втори мандат сте председател на Минно-геоложката камара и трябва да отбележим, че добивната индустрия получи ускорено развитие през последните две десетилетия в България. Как стана това?
В края на миналия век минната индустрия у нас беше изцяло фалирала. Нейният шанс беше в това, че беше приватизирана от професионалисти – хора, които и преди това работеха в тези предприятия. В този сектор бяха вложени 5-6 млрд. лв. и така той стана на световно ниво. Рудата у нас е с ниско съдържание на метали и са нужни огромни инвестиции, за да постигнеш положителни резултати. Всички ние мислехме как да създадем тази индустрия наново. Заедно изработихме стратегия и сме заедно, когато трябва да се правят промени в някои закони. Затова и девизът на камарата е „Силни заедно“. Ние срещаме огромно разбиране от страна на държавата. Този синхрон позволява да постигаме високи резултати и да осигуряваме заетост за много хора, които са добре платени и осигурени. Средната работна заплата е сред най-високите в страната.
Политиката, която бизнесът в тази сфера следва?
Висока отговорност към регионите, в които тези компании работят. Те осигуряват добри условия за труд, но и за живеене в тези места, като се подпомагат общините. Ние първи подкрепихме дуалното обучение, като създадохме паралелки, които да подготвят кадрите за нашите предприятия. Имаме отлични отношения с МГУ, предлагаме стажантски програми за студентите, инвестираме в техника и зали в университета. Стигнахме до извода, че отговорните компании трябва да полагат грижи и за изграждането на кадрите. Затова изнасяме лекции пред студентите, искаме да ги вдъхновим и да ги мотивираме да учат и да се развиват.
Според вас кой е правилният подход към човешкия капитал, който е добре да се прилага от всеки бизнес, от всяка компания?
Искаш ли да си успешен, трябва да работиш с успешни хора. Вече години наред в „Минстрой“ хората знаят точния ден, на който се плащат заплати, и ние никога не закъсняваме. Имаме грижа за работното облекло и лични предпазни средства, за храна и транспорт. Хората не се интересуват дали е паднала цената на металите, те искат да имат навреме парите, които са заработили.
Николай Вълканов е име. Как се създава такъв авторитетен личен бранд?
Със сериозно отношение към хората, с които работиш. С инвестициите, които правиш, и с думата, която даваш. Пред хората си трябва да излизаш уверен и да си личен пример за тях. Бъди честен и почтен както към партньорите, така и към всички, с които работиш. За да си лидер в професията си, е необходимо непрекъснато да се самообразоваш. Трябва не само добра научна, но и физическа подготовка. Иначе ще изпаднеш от това състезание.
Какво правите, за да сте в добра физическа форма?
– Всеки ден плувам и ходя поне по 5 км и имам програма на телефона, която следи това. Обичам да карам ски, да се гмуркам в топлите морета поне веднъж в годината, правя и подводни снимки. Понякога вкъщи гледаме тези срещи с акули и костенурки, наблюдаваме красивите рифове и цялото многообразие от растения и животни в подводния свят. Изградил съм тези навици от малък, предал съм ги и на децата си.
Урокът, който пандемията Ви даде?
– Тя ни учи да сме отговорни към себе си и към другите, да спазваме трите Д – Дезинфекция, Дистанция и Дисциплина. Научи ни на гъвкавост и работа в екстремни условия. Но с ваксините и със създадения имунитет у преболедувалите, пандемията постепенно ще отмине, ще ни останат обаче научените уроци.
Кое Ви дава устойчивост на изобилието от стрес и изпитания, но които постоянно сте подложен?
– Много важно е семейството, то ми дава сила. Радва ме успехът на децата ни. Най-големият ми син Георги води успешно голяма транспортна компания, Марина се занимава с туристическия бизнес, Николай учи в Американския колеж, а Кристиян - право във Виена. Съпругата ми Румяна е лидер в енергийния сектор, но работи активно и в другите ни бизнеси.
Вашето пожелание към читателите за 2021 г.?
– Пожелавам на всички здраве, късмет и щастие.
Факти за "Минстрой Холдинг"
4
са направленията в дейността на „Минстрой Холдинг“: Добив на оловно-цинкови руди и концентрати; производството на зелена енергия; инфраструктурно, жилищно и офисно строителство; хотелски бизнес.
9
мини притежава „Минстрой Холдинг“ в България и Македония.
4000
души достигат заетите на трудов договор в „Минстрой Холдинг“ в най-активния период от годината.
600 млн. лв.
е инвестирало дружеството във всички свои направления през годините.