Професиите, които ChatGPT може да направи излишни
Тенденцията е напълно обяснима, но в нея няма нищо апокалиптично

Снимка: Depositphotos
Темата за изкуствения интелект е по-актуална от всякога на фона на зародилата се мания по генеративния чатбот ChatGPT, а многомилиардната инвестиция на Microsoft само подчертава огромния потенциал на технологията. За пореден път обаче това подхранва и битуващите отдавна страхове за професии, които алгоритмите ще изземат от хората.
Тенденцията е напълно обяснима и в нея няма нищо апокалиптично. Бърз поглед назад към историята показва, че автоматизацията действително поема изпълнението на различни дейности, извършвани преди това от хората, давайки им обаче възможност да се специализират в друго. Така човечеството постепенно загърбва къртовския труд на полето и се ориентира към по-съзидателни занимания.
При все това е любопитно да се помисли какви професии може да поеме ChatGPT, който става все по-„умен“ с всеки изминал ден. Разликата е, че ако преди технологичните нововъведения са иззели голяма част от робската и механична работа, то днес все повече се насочват към доста по-висококвалифицирани дейности.
AI заменя белите якички. Не мисля, че някой може да спре това“, каза Пенгчен Ши, заместник-декан в катедрата по компютърни и информационни науки в Rochester Institute of Technology, пред Nypost.
От финансовия сектор през здравеопазването до издателската дейност, редица индустрии са уязвими, казва Ши и добавя, че хората ще се научат как да използват технологията.
Пускането на ChatGPT през ноември за безплатно ползване от широката общественост предизвика фурор. Чатботът се оказа изненадващо интелигентен и мнозина загoвориха за задаващи се революционни промени.
По-рано този месец стана ясно, че сайтът CNET е използвал AI за генериране на статии от края на миналата година – експеримент, който донесе остри критики на медията, но демонстрира наяве възможностите на изкуствения интелект. Наскоро академичните среди пък бяха разтърсени от новината, че ChatGPT е получил по-висок резултат от много хора на изпит за MBA, администриран в елитното училище Wharton.
Някои работни места в сектори като журналистика, висше образование, графичен и софтуерен дизайн са изложени на риск“, посочи Чинмай Хегде, доцент по компютърни науки и електроинженерство в Нюйоркския университет, който нарече ChatGPT „много, много добър, но не перфектен“ към момента.
Ето един поглед към някои от професиите, които са най-уязвими към бързо обучаващата се, непрекъснато развиваща се технология.
Образование
Смята се, че ChatGPT може да измести част от преподавателската дейност. Инструментът вероятно ще бъде най-ефективен на ниво средно образование, когато учениците вече имат натрупани умения, коментира Ши.
Въпреки че има грешки и неточности по отношение на знанията, това може лесно да се подобри. По принцип просто трябва да обучите ChatGPT“, посочи той.
Що се отнася до висшето образование, и Ши, и Хегде твърдят, че курсовете на такова ниво ще нуждаят от човешеки фактор.
Междувременно преподавателите са поставени пред предизвикателството да преосмилят ролята си в процеса на обучение. Внедряването на технологии изобщо предполага адаптиране на учителската дейност – от начина, по който поднасят информацията до тестването на учениците. Достатъчно е да се има предвид, че ChatGPT в бъдеще би могъл успешно да напише една курсова работа на университетско ниво дори – т.е. знанията вече ще трябва да се мерят по нови критерии.
Финанси
Много от сега съществуващите работни позиции на Уолстрийт се очаква да бъдат съкратени през следващите години, тъй като ботове като ChatGPT продължават да се подобряват, посочи Ши.
Определено смятам, че [това ще се отрази] на търговската страна, но дори в инвестиционна банка хората се наемат след колежа и прекарват две, три години, за да работят механична работа и да правят модели на Excel – можете да накарате AI да прави това“, обясни той. „Много, много по-бързо.“
Ши е сигурен обаче, че ключовите финансови и икономически решения вероятно винаги ще бъдат оставени в ръцете на човека.
Софтуерно инженерство
Дизайнерите на уебсайтове и инженерите, отговорни за сравнително просто кодиране, са изложени на риск, предупреждава Хегде. По същество AI може да начертае кода – ръчно пригоден към заявките и параметрите на потребителя – за изграждане на сайтове например.
Според Ши още до 2026 г. работните места, свързани с не особено сложно проектиране на софтуер, ще са вече минало.
С течение на времето, вероятно днес или през следващите три, пет, 10 години, тези софтуерни инженери, ако работата им е да знаят как да кодират... не мисля, че ще са широко необходими“, каза той.
Журналистика
Технологията постепенно навлиза в процеса на събиране на новини: последните опити на CNET бяха предшествани от Guardian, който накара софтуера на GPT да напише материал още през 2020 г. Независимо от противоречивите крайни резултати, по всичко личи, че техническото сглобяване на новини може да се прехвърли на алгоритмите.
Но и в тази сфера няма как да се измести човешкият фактор. Технологията – към момента поне – не е способна да проверява ефикасно фактите.
Можете да поискате от него (бота) да предостави есе, да създаде история с цитати, но по-често цитатите са измислени“, продължи Хегде. „Това е известен недостатък на ChatGPT и честно казано не знаем как да го поправим.“
Графичен дизайн
През 2021 г. разработчикът на ChatGPT OpenAI пусна друг инструмент, DALL-E, който може да генерира персонализирани изображения от генерирани от потребителя заявки по команда. Заедно с двойници като Craiyon, Stable Diffusion и Midjourney, инструментът представлява заплаха за мнозина в индустриите на графичния и творчески дизайн, според Хегде.
Преди бихте помолили фотограф или графичен дизайнер да направи изображение [за уебсайтове]. Това става много, много правдоподобно автоматизирано чрез използване на технология, подобна на ChatGPT“, продължи той.