Променят Закона за ДДС заради некоректни търговци на горива
Държавата е ощетена с общо 263 млн. лева от 2013 г. насам

Министърът на финансите Владислав Горанов подготвя промени в Закона
за ДДС. Те са свързани с търговията с горива и вече са публикувани на сайта на финансовото
министерство.
Предложенията се правят “във връзка с предотвратяване на възможностите за злоупотреби чрез ефективна превенция и борба с данъчните измами в областта на данък върху добавената стойност”, уточняват от ведомството. От там става ясно още, че има тенденция за ощетяване на бюджета при прилагане на схемата за “намаляване на данъчните задължения чрез непълно отчитане на приходи от продажби на горива” от задължени лица, осъществяващи търговска дейност.
Според данъчните през 2013 г. бюджетът е загубил 55 млн. лв. от неотчитане на пълния обем приходи от търговия с горива. През 2014 г. сумата възлиза на 99 млн. лв., а през 2015 г. на 109 млн. лв.
“Данъчните измами с ДДС са едни от най-сложните социално-икономически негативни явления, които оказват изключително отрицателно въздействие върху икономиката на страната. Тези незаконни действия лишават бюджета от значителни по размер приходи, като едновременно с това оказват негативно влияние върху пазарната среда и конкуренцията, икономическото развитие и инвестициите, подкопавайки реалната икономическа дейност”, гласят част от мотивите към Закона за ДДС.
Със законопроекта се предлага механизъм, съгласно който, при осъществяване на търговия с течни горива, лицата задължително да предоставят обезпечение в пари, държавни ценни книжа или в безусловна и неотменяема банкова гаранция за срок една година пред компетентната териториална дирекция на Националната агенция за приходите.
Задължението за предоставяне на обезпечение ще възниква, когато регистрирано по Закона за ДДС лице за текущия данъчен период е извършило облагаеми доставки на течни горива с обща стойност на данъчните основи по доставките над 25 хил. лв., вътреобщностно придобиване на течни горива с обща стойност на данъчните основи на придобиванията над 25 хил. лв. или освобождава течни горива за потребление по чл. 20 от Закона за акцизите и данъчните складове на стойност над 25 хил. лв., става ясно от предлаганите промени.
Режимът ще се прилага по отношение на търговците с течни горива, които са рискови, като следва да се отбележи, че най-рискови са вложителите в данъчните складове (66,3% от броя на вложителите в данъчни складове през 2015 г. се идентифицират като рискови лица), както и лица, посредници в търговията с течни горива.
Механизмът представлява и предпазна мярка за коректните икономически оператори от случайни сделки с некоректни доставчици на течни горива, участващи в схеми за данъчни измами, като ще способства и за предотвратяване на възможността за упражняване на право на данъчен кредит за доставки, по които доставчикът не се е разчел с бюджета.
Предвиден е преходен период, съгласно който, в едномесечен срок от влизането в сила на предложените разпоредби, лицата, за които се отнася режимът, да предоставят необходимото обезпечение по доставките с течни горива.