Публичните компании са най-светлият бизнес
Да работиш по правилата винаги се изплаща
Камен Колчев, главен изпълнителен директор, ЕЛАНА Финансов Холдинг:

Г-н Колчев, защо подкрепяте кампанията „Бизнес на светло”?
Защото бизнес на тъмно поне аз не мога да правя. Вече 25 години правя бизнес само на светло. Било ми е много трудно, особено в началото, когато бизнесът беше преобладаващо тъмен.
КРИБ винаги е била организацията на светлия бизнес, така че инициирането на тази кампания точно от КРИБ е съвсем естествено. Радвам се, че чрез тази кампания КРИБ, където съм имал честта да бъда член на УС в два мандата, се нагърбва с нелеката задача да популяризира необходимостта от това бизнесът да е на светло, че не струва скъпо да бъде така, и че инвестицията в него се изплаща многократно.
Можете ли да дадете пример за добри бизнес модели и практики, които вашата компания е въвела?
За мен най-светлият бизнес са публичните дружества. ЕЛАНА Финансов Холдинг работи основно на публичните и регулирани пазари, и там опция да не си на светло просто не съществува. Ефектът от това е високата репутация на публичните компании, а оттам – по-добър достъп до финансиране и по-евтино финансиране. Неслучайно винаги съм заявявал и настоявал, че държавните предприятия, особено тези в енергийния сектор, трябва да се управляват като публични дружества, т.е. за тях да важат правилата, които са валидни при управлението на публичните дружества.
Израз на наша добра практика, с която се опитваме да предпазим навлизащите на финансовите пазари от неетично отношение или измами, е програмата ни ЕЛАНА Академия за инвестиции, с която повече от 13 години се стараем чрез инициативи за ученици, студенти, наши клиенти и хора от цялата страна да повишаваме финансовата и инвестиционна грамотност. Работим в партньорство с фондация „Атанас Буров“, университети, Комисията за финансов надзор, Фондация „Инициатива за финансова грамотност“ и др. Ние организираме безплатни курсове за управление на лични финанси и спестявания с партньори и по запитвания на компании. Стремежът ни е да помогнем за наличието на основна финансова култура, която да дава възможност на хората да вземат информирани финансови решения и да не стават жертви на недобросъвестни и сиви компании. Добра тенденция е, че към подобно обучение за персонала си проявяват интерес големи компании. Явно вече се появява разбиране за това, че финансовата грамотност е толкова необходима за всеки, както, например, компютърната.
Разход или инвестиция е въвеждането на тези добри практики? Може ли да се говори за възвръщаемост на инвестицията?
Да работиш по правилата, да плащаш заплати и осигуровки в пълен размер и прочие – това винаги се изплаща в мотивацията на персонала ти; като репутация, с която правиш бизнес с добри партньори и подобряваш пазарните си позиции. А това всъщност не е инвестиция, а задължение. Както и да продаваш стоките си на светло и с ДДС, В този смисъл, сивият бизнес, е класически модел на нелоялна конкуренция във всеки сектор.
Защо е важно да осигурявате вашите служители върху пълния размер на доходите?
Първо, защото такива са правилата. И второ, заради самите служители. Как ще очаквам да имам мотивиран екип, ако аз не се отнасям честно спрямо хората. Когато една компания уважава служителите си и мисли за тях, тогава тя успява да привлече и качествени служители, и прави добър екип. Оттам идват и по-добрите резултати.
Смятате ли, че са нужни законови промени, които допълнително да ограничат ефектите на сивия сектор? Ако да, какви?
Закони има достатъчно, и те не са ни чак толкова лоши. Лошо е прилагането им. И в момента в законите са заложени санкции, но те не се прилагат, поне не в достатъчна степен. Дали е свързано повече с липса на капацитет на НАП и другите институции, дали е свързано с корупция, или и с двете, - не знам. Но все още, тези които са „сиви“, не се страхуват достатъчно и не се чувстват заплашени от закона. Когато видим постепенно увеличаване на обема осъдени и санкционирани, тогава ще започнем постепенно да виждаме и резултатите. Това е дълъг процес, не може да стане изведнъж. Но трябва да се действа постоянно, ежедневно, на принципа на капката.