Путин може да се окаже най-заблуденият от фалшифицираните избори
След като официалните резултати показват, че той е спечелил девет от 10 гласа, дали руският автократ не преигра?

© ECONOMIC.BG / Depositphotos
Най-важният резултат от всякакви руски избори е легитимността“, каза Владимир Путин на висшите изборни служители в Русия, когато се събраха в резиденцията му извън Москва през ноември. „Това е основата на политическата стабилност.“
В неделя, след три дни на гласуване, същите тези служители обявиха убедителна победа на президента, давайки му рекордните 87% от гласовете, пише Politico в специален материал по темата.
Няма съмнение, че Путин ще използва резултата като доказателство за масова подкрепа. Но такива изкривени избори, в които всички претенденти бяха смазани и дори мъртвите можеха да гласуват за него, рискуват да подкопаят политическата стабилност, за която той жадува. Тези избори могат да се определят като историческо дъно за постсъветска Русия.
През годините президентската администрация създаде все по-благоприятни условия за себе си“, каза пред Politico Дейвид Канкия от независимата мониторингова група Golos. „Но този път достигна безпрецедентен връх.“
Дори без да се вземат предвид репресиите срещу опозицията, вотът беше най-малко конкурентният в съвременната история на Русия: само трима кандидати на Кремъл разделиха Путин от гласуване в стил Сталин с едно име. Беше и най-малко прозрачен: никога досега не е имало толкова малко независими наблюдатели с толкова малък достъп (показателно е, че ръководителят на Golos е в затвора.)
И за първи път, в около 29 региона, включително тези, които са най-предразположени към протести, гласуването се проведе по електронен път, което се описва от независими наблюдатели на избори като метод на „черна кутия“, предназначен да улесни манипулирането на вота.
Но може би най-фрапантното нарушение в „този пейзаж на незаконност“, казва Екатерина Шулман, руски политически анализатор в Центъра Карнеги в Берлин, е гласуваща армия от „мъртви души“. Това важи особено за гласовете, подадени от „новите територии“, окупирани от Русия в Украйна, където избирателните власти казаха, че има около 4.6 милиона потенциални избиратели. Тази цифра е в съответствие със старата украинска статистика от мирно време, но едва ли отговаря на сегашното население.
Очевидно е, че по време на война хората биват убивани, те бягат“, казва Шулман.
„Чиста измислица“
Там се води война и има нулев обществен надзор“, съгласи се Канкия, добавяйки, че жителите дори не се нуждаят от руски паспорт, за да гласуват. „Така че какъвто и резултат да са решили властите, те са го получили. Тук навлизаме в сферата на чистата измислица.“
В тези райони също така има десетки милиони държавни служители и студенти, които са принудени да гласуват.
Парадоксално е, че опашките, които можеха да се видят пред някои избирателни секции в петък – денят, в който повечето бяха задължени да гласуват, вероятно за да се даде повече време на изборните служители да коригират резултата до задоволителни нива – всъщност бяха демонстрация на хора, „лишени от своите права на глас“, каза Канкия.
Както в съветските времена, когато бяхте принудени да гласувате, независимо дали искате или не.“
В цялата страна в избирателните секции хора, облечени в костюми, вероятно за да влеят малко радост в изборите. Но никакъв карнавал на животни не можеше да отклони вниманието от групите еднакво облечени работници, рибари и мъже на коне, които се появиха, за да гласуват по едно и също време.
Убеден съм, че абсолютно мнозинство от руснаците няма да имат голяма вяра в резултатите от този вот“, каза Канкия.
Въпреки че е очевиден цирк, Кремъл може да не го е грижа толкова много. Изборите при Путин приличат на общонационален тест за готовност на държавния апарат, а не събитие за измерване на обществените настроения. И този път, както миналия път, мина. От държавни компании до библиотеки, университети и фабрики, началниците инструктираха низшите си служители как и кога да гласуват и след това ги тормозеха за доказателства, че са изпълнили задачата.
Дори на най-високо ниво никой от тримата предполагаеми съперници на Путин не посмя дори да се преструва, че ще спечели. Последните три дни на гласуване предоставиха на Путин уверението, че властовата вертикала е налице и руснаците ще правят каквото им се каже.
За Кремъл това е полезно потвърждение преди времената, които мнозина прогнозират, че ще бъдат бурни. След изборите през 2018 г. руснаците бяха изправени пред болезнени пенсионни реформи. Очакванията сега са, че Путин може да увеличи усилията за мобилизация. След седмици и месеци Путин също ще преразгледа правителството, най-вероятно в полза на поддръжниците му, пише политическият анализатор Татяна Становая, добавяйки, че те вероятно ще удвоят ангажимента на Русия към военновременна икономика и военновременен морал.
Протестиращите и елитът
Путин ще започне петия си мандат на фона на най-големите антивоенни протести от началото на 2022г. Вслушвайки се в призива да се съберат „по обяд срещу Путин“, хиляди руснаци в неделя, разпръснати в около 95 000 избирателни секции и градове по целия свят, излязоха в знак на несъгласие.
Случвайки се на фона на опашките за антивоенния кандидат Борис Надеждин и по-скоро за погребението на Алексей Навални, флашмобът подчерта това, че въпреки репресиите способността на руснаците да оказват съпротива не е напълно атрофирала. „Кремъл претърпя три удара върху имиджа си“ в рамките на няколко месеца, каза Николай Петров, консултант в Chatham House.
Имиджът, който Путин искаше, беше разрушен“, каза той, но добави, че все още няма видими политически последици.
В множество избирателни секции в цялата страна някои хора също се опитаха да нанесат щети на избирателните урни и избирателните секции, като изсипаха зелена боя и мастило върху бюлетините или запалиха огън. Въпреки че не е ясно какво точно е мотивирало тези хора (една от версиите е, че са били измамени), много наблюдатели видяха саботажните действия като израз на собствената им ярост и разочарование.
И накрая, много руснаци избраха да пуснат невалидна бюлетина, като отбелязаха няколко квадратчета и добавиха свои собствени антивоенни послания или написаха имената на опозиционни политици, като Навални. Съобщенията няма да бъдат прочетени от Путин, но ще преминат през ръцете на хиляди служители на изборите на ръководни позиции.
Основната аудитория за Кремъл е елитът, именно той трябва да бъде убеден, че през последните шест години позицията на Путин не е отслабнала, а е станала по-силна“, каза Петров.
Но добави, че ще бъде трудно да ги заблудите именно защото са участвали в манипулациите на вота и следователно знаят доколко официалната картина се различава от реалността. Путин обаче няма да го направи - тъй като неговият антураж несъмнено ще му представи версия с аерограф от последните три дни.
Тук може да има голям разрив“, казва Петров. „Обективно изборите не засилиха позициите на Кремъл. Но субективно Путин може да остане с впечатлението, че се радва на пълна подкрепа и сега има свобода на действие."
По ирония на съдбата, повече от всеки друг, самият Путин може да е най-заблуденият от собствения си манипулиран вот.
Ако елитът види, че под натиска на Кремъл днес отчита числа, които са много по-различни от реалните, ще си направи изводите“, каза Петров. „Те ще се оглеждат и ще се чудят на кого да заложат за следващ шеф.“