Путин удави рублата и пазарите в Русия
Борсата в Москва е свидетел на най-големите сривове от анексирането на Крим насам

© ECONOMIC.BG / Twenty20
Руската рубла потъна до двегодишно дъно след решенията на президента Владимир Путин да признае независимостта на самообявилите се за републики Донецк и Луганск в Източна Украйна, както и да изпрати руски войски там с цел да поддържат сигурността. С действията си държавният глава задълбочи противопоставянето със Запада.
Рублата отслабна с над 3% още по време на обръщението на Путин към нацията. Нито един руски актив не остана невредим, като акциите паднаха до най-ниското си ниво от началото на ноември 2020 г. Във вечерната търговия на борсата в Москва индексът MOEX затвори с 11% понижение, което е най-големият еднодневен срив след анексирането на Крим през март 2014 г. Така руските акции и рублата бяха най-зле представилите се в световен мащаб в понеделник.
Във вторник валутата продължи потъването си с около 0.3% и към 10 ч. българско време достигна двугодишно дъно от 80.2048 рубли за долар. Така рублата продължава спада си, започнал по времето на инвазията на Русия в Крим, когато валутата се обменяше за приблизително 35 спрямо долара. При отварянето на търговията във вторник MOEX падна с още 8%.
Във вторник сутрин разпродажбата на акции се разпространи в Азия. Книжата на United Co Rusal International PJSC в Хонконг паднаха с цели 22%, което е най-големият им спад от април 2018 г. Алуминиевата компания получава около 25% от приходите си от Русия, според данни, събрани от Bloomberg.
Несигурността все още управлява“, смята Кристиан Маджо, базиран в Лондон ръководител на портфейлната стратегия в TD Securities преди обръщението на Путин. „В случай на въоръжен конфликт руските активи ще отслабнат значително повече, отколкото сега“.
Турбуленцията накара руското министерство на финансите да отмени продажбата на облигации, планирана за вторник. От там се позоваха на „повишената волатилност на финансовите пазари“, тъй като доходността на 10-годишните облигации се повиши с почти 80 базисни пункта.
Смятаните за активи убежище японска йена и швейцарски франк поскъпнаха с около 0.2% след събитията в Източна Украйна до почти едномесечни върхове. Златото пък поскъпна до над 1900 долара за унция. В същото време еврото и по-рисковите валути отбелязват спад. Украинската валута изгуби около 1% спрямо долара.
Вашингтон e подготвил първоначален пакет от санкции срещу Русия, който включва забрана на американските финансови институции да обработват транзакции за големи руски банки, съобщава Reuters, позовавайки се на трима запознати. Акциите на най-големите руски банки Sberbank и VTB паднаха съответно с 20% и 17% в понеделник вечер, а във вторник сутрин спадът продължи със съответно 6% и 2%.
Акциите на петролната компания „Роснефт“ също поевтиняха с 13.3% в понеделник и с още близо 5% във вторник. След почти 20-процентния си срив снощи, във вторник акциите на „Газпром“ поскъпнаха с около 3%.