Работниците по морето масово без трудови договори
Хванати са над 200 нарушения в условията на труд

За двата месеца активен
сезон тази година, след извършените проверки на НАП са установени 86 случая на работа без
сключени и регистрирани в НАП писмени трудови договори. Проблемът със сивия
сектор се наблюдава предимно в малките и средните фирми. В тази връзка инспекцията планира всяка година
специална мярка в малките и средните предприятия с цел превенция на
сивата икономика.
Контролните органи са извършили 952 проверки в 906 предприятия с 11 042 заети в тях от началото на летния сезон, съобщиха от Главната инспекция по труда.
За юни и юли при проверките в предприятия със сезонен характер по морските курорти са установени 233 такива нарушения. Най-често става въпрос за нерегламентираното полагане на извънреден труд, неспазване на изискванията за междуседмична и междудневна почивка, липса на документи на обектите, от които да се вижда кой работник кога се е явил на работа и кога трябва да е приключил работният му ден.
За установяване на нарушенията на работното време се налагат по няколко посещения на обектите дори в един и същ ден. Необходимо е и съдействие на самите работещи, каквото обикновено инспекторите не получават, коментират от инспекцията.
По заплащането на труда установените нарушения през юни и юли са 134, като най-често не се заплаща допълнително положеният нощен труд и работата в почивни дни.
По време на проверките за трите най-активни месеци през сезон 2015 г. са установени 606 нарушения, свързани с разпределението на работното време, а по заплащането на труда – 144, предаде БТА.
От инспекцията посочват още, че продължава тенденцията сигнали да се подават, след като хората вече са напуснали работните си места или договорите им са прекратени. В тези случаи те трябва да се обърнат към съда, а от инспекцията могат единствено да санкционират работодателя.
Друга тенденция е да се иска съдействие от инспекторите по труда за изплащане на част от възнаграждението, което е договорено устно. От инспекцията припомнят, че трудовата инспекция може да контролира изплащането на забавени възнаграждения единствено до размера, договорен писмено в трудовия договор и на хора, които все още са в трудови правоотношения с работодателите.
Поисканите разрешения за работа на непълнолетни от началото на годината до края на юли по предварителни данни са 4 221. Най-много искания за разрешения са постъпили в Бургас, Варна, Добрич. Основно такива пълномощни се искат за работа на непълнолетни в обекти със сезонен характер от сферата на туризма - хотели, ресторанти, търговски обекти. Най-често те се наемат за длъжностите сервитьор, помощник-готвач, кухненски работник, барман, аниматор, продавач-консултант и т.н.