Радев: В България е налице антимафиотски консенсус
По време на речта на президента в Народното събрание депутатите от ГЕРБ напуснаха залата, когато бяха споменати протестите от лятото на 2020 г.

© ECONOMIC.BG / БТА
Президентската двойка Румен Радев и Илияна Йотова положиха днес клетва за втория си управленски мандат. Церемонията се проведе в Народното събрание, където Радев направи обръщение към гражданите и народните представители.
Президентът очерта някои цели, които ще бъдат приоритет за институцията и направи и ретроспекция към протестите от 2020 г., като заяви, че гражданският бунт е бил насочен към „мафиотизацията на властта“, а управлението тогава е премълчавало определени факти и процеси. Това изказване накара депутатите от ГЕРБ да напуснат залата.
И на мен не ми е приятно, но предпочитам истината“, заяви Радев, докато бившите управляващи излизаха.
„Българите въстанаха срещу едноличната власт, феодализацията по места, схемаджийството, прокурорския чадър над злоупотребите и кривото огледало на медиите. Срещу бедността, безпътицата и безправието, които прокудиха стотици хиляди наши сънародници зад граница”, отчете Радев.
Именно протестите, според държавния глава, са дали тласък на процес по възстановяване на демокрацията и законността, но пред България все още стоят и други предизвикателства.
Демокрацията и правовата държава са фундаментът, който трябва да възстановим. Убеден съм, че в България е налице антимафиотски консенсус“, заяви президентът.
Върховенство на закона, медийна свобода, мерки за борба с демографската криза, образованието на нацията, здравна реформа, модернизация на армията, устойчиви отношения със Северна Македония, са сред приоритетите, които Радев очерта.
"Отварянето на Конституцията за промени не трябва да се изчерпва само с ревизия на съдебната власт", заяви Радев. Той се обяви за разширяване на гражданското участие в управление на държавата и засилване на гражданските права.
След три десетилетия от началото на демократичните промени следва да покажем зрялост в убеждението си, че основната конституционна ценност е човекът“, допълни Румен Радев.
Образованието е инвестиция в бъдещето, а залогът е оцеляването на българския народ. Президентът се обяви за бързи, ефективни мерки, така че всички деца да бъдат обхванати от промените.
По отношение на здравеопазването, Радев заяви, че здравните услуги трябва да се върнат в малките населени места. Пациентът да не бъде стока, както и младите специалисти да не напускат България.
Без здрава нация, не може да бъде постигната нито една обществена цел“, заяви той.
Държавният глава открои необходимостта от ускорена трансформация към нов икономически модел, основан на науката, иновациите, производствата с висока добавена стойност, както и осигуряването на чиста, достъпна и предсказуема енергия. Президентът настоя и за стабилна и предсказуема нормативна среда, защита на собствеността и конкуренцията, насърчаване на предприемчивостта и инвестициите. Румен Радев посочи, че трябва да се осигурява държавна подкрепа за българската култура, на която разчитаме да изгражда духовни ценности и да сплотява нацията.
Оставам отворен за диалог и споделям отговорността за тежки и непопулярни, но необходими решения. Ще продължавам обаче да бъда критичен, когато намирам решенията на законодателната и изпълнителната власт за неправилни“, заяви Радев.