Ръководителят на „Лукойл“ прогнозира постепенен изход от ОПЕК+
Според Вагит Алекперов може да има рязко поскъпване на цените на петрола

Световният пазар на петрол може да бъде балансиран до месец април, след което ще бъде необходимо да се обсъди гладкото излизане от споразумението за намаляване на производството на петрол ОПЕК+. Това становище бе изразено от ръководителя на руската „Лукойл“ Вагит Алекперов на заседание, организирано от „Росконгрес“ на форума в Давос.
Алекеров смята, че норма за ребалансиране на пазара трябва да бъде свръхрезервите, които днес са 146 млн. барела петрол.
„До април запасите вероятно ще бъдат балансирани“, каза той, като добави, че тогава министрите трябва да разработят как постепенно да излязат от тази ситуация. „Уверен съм, че министрите (ОПЕК+) ще намерят правилното решение, което ще позволи да се балансира пазарът на приемлива цена, което ще помогне да се формулират бюджетите на страните", каза ръководителят на компанията.
Той отбеляза също, че през миналата година резервите са само 7 млрд. барела, докато тази цифра обикновено е била 20-70 млрд. барела. Алекперов подчерта, че инвестициите в геоложки проучвания са рязко намалени, а преходът от геоложко проучване към въвеждане в експлоатация е спрян. "Това ще доведе до факта, че през следващите 3-5 години ще видим рязко увеличение на цената на нашия продукт", смята президентът на „Лукойл“.
Според него цените на черното злато трябва да се движат в нормата, на нивото на 2011-2012 г., и след това гладко се оттегли това споразумение. „Не бива да позволяваме отново експлозивен скок в цените на петрола, тъй като той е стигал 140-150 долара за барел“, каза той, цитиран от ТАСС.
Ръководителят на руския гигант заяви, че в резултат на ограничаването на производството компанията не е съкратила инвестиционния си цикъл. В същото време той добави, че "ако споразумението на ОПЕК+ бъде удължено за още една година, ще трябва да се преразгледат инвестиционни програми".
В края на 2017 г. държавите от ОПЕК+, както се очакваше, се договориха да удължат сделката до края на 2018 г. През декември задълженията за намаляване на производството на петрол бяха изпълнени при рекордните 129%, при средно за 2017 г. – 107%.