10-12% ръст на сделките с недвижими имоти тази година
Това е един от начините да си осигурим доходност, смята експертът Тихомир Тошев

Една част от българите решават да си осигурят доходност не чрез депозити, а чрез покупка на недвижими имоти. От началото на годината се забелязва засилено търсене на имоти с цел отдаването им под наем, заяви председателят на Асоциацията на кредитните консултанти Тихомир Тошев.
Една такава сделка би могла да донесе средна годишна доходност между 3% и 6 % в зависимост от мястото на сградата. Тошев прогнозира, че тази година ще завършим с 10 % -12 % ръст на сделките с недвижими имоти, като около 20 % от тези сделки имат за цел инвестиция.
Според експерта ще продължим да заделяме пари в банка и догодина, макар инфлацията да се засили и някои от депозитите да получат отрицателна доходност.
Взаимните фондове, като основна алтернатива на депозитите, започват да срещат по-голям интерес от страна на българите. Те обаче все още остават предпазливи към този начин за управление на спестяванията си. От началото на годината около 150 млн. лв. са вложени във взаимни фондове. Тошев препоръчва да бъдем особено предпазливи и да проучим добре фондовете, преди да вложим парите си там. Очакваната доходност се повява в рамките на 1-3 години. При нискорисковите фондове доходността е между 3 % и 8 %, при балансираните – между 20 % и 30 %, а при високорисковите може да достигне над 60 %, но пък там вероятността да изгубим парите си е много по-голяма.
Експертът препоръчва да започнем да инвестираме с малка сума – напр. 1000 лв. и едва след като натрупаме опит да рискуваме с по-големи суми. Българите като цяло са предпазливи и инвестират основно в нискорискови фонодве. Според Тошев взаимните фондове като цяло ще придобият по-голяма популярност в България, но този процес ще отнеме няколко години.
Експертът очаква през следващите няколко години да има раздвижване и част от спестяванията да излязат от банките и да бъдат вложени в собствен бизнес. По думите му се наблюдава интерес към покупка на малки квартални магазини за плодове и зеленчуци и за бързооборотни стоки, както и към европейски субсидии в селското стопанство.