Разпада ли се сделката на Илон Мъск за Twitter?
Милиардерът или иска да намали цената на покупката, или да се откаже напълно от придобиването

© ECONOMIC.BG / БТА
Илон Мъск в понеделник заплаши да се откаже от офертата си за Twitter на стойност 44 млрд. долара. Това според анализаторите е поредният знак, че планът му за основен ремонт на платформата може би наистина започва да се разпада. APnews се опитва да обясни какво всъщност се случва около сделката, която предизвика много шум в началото на април.
Адвокатите на главния изпълнителен директор на Tesla и SpaceX отправиха заплахата чрез писмо до Twitter, обвинявайки компанията, че отказва да му даде информация за спам акаунтите и ботовете в социалната мрежа. Тези неистински акаунти се превърнаха в основна грижа за милиардера, въпреки че той отказа възможността да проучи вътрешните данни на Twitter преди няколко месеца.
Илон Мъск купи ли Twitter?
Все още не. През април Мъск подписа споразумение с Twitter да купи компанията за 44 млрд. долара и да я направи частна. Но сделката не е сключена. Седмиците започнаха да отминават една след друга, а Мъск все повече сигнализира, че или иска да договори по-ниска цена, или дори да се оттегли напълно.
Губи ли кураж Мъск?
Има няколко причини, поради които сделката на Мъск за Twitter може да е загубила блясъка си, след като я подписа през април. Бордът на социалната мрежа подкрепи предложената от Мъск цена от 54.20 долара за акция, но от началото на май акциите паднаха с повече от 25% под тази стойност. Разликата между цената на сделката и действителната цена на акциите предполага, че много инвеститори не смятат, че сделката ще бъде осъществена.
Голяма част от първоначалния план на Мъск да намери 46 млрд. долара за финансиране на сделката използва акции в Tesla – неговата компания за електрически превозни средства – като обезпечение за заеми, които ще използва за закупуване на акциите на Twitter. Оттогава той коригира плана, така че да могат да участват повече инвеститори, включително тези с акции в Twitter. Но не е ясно кои точно могат да бъдат тези инвеститори.
Цената на акциите на Tesla също падна драстично от 4 април – денят, в който Мъск разкри, че е най-големият акционер в Twitter. Обезценяването с 35% се отразява силно на състоянието на Мъск, въпреки че той остава най-богатият човек в света. Спадащата цена на акциите на Tesla също намалява сумата, която той може да заеме срещу своите притежания на Tesla. Правилата на компанията го ограничават да заема не повече от 25% от стойността на своя дял в производителя на електрически коли, което означава, че Мъск вече може да набере приблизително 13.5 млрд. долара срещу акциите си. Числото не включва опции за акции, които той е упражнил, или заеми, които може да е изплатил.
Мъск сега притежава около 163 млн. акции на Tesla на стойност 114.7 милиарда долара, според FactSet.
Може ли Мъск да се откаже от сделката?
Експерти твърдят, че Мъск не може едностранно да прекрати сделката, въпреки че това не му попречи да се държи така, сякаш може. Ако все пак се откаже, вероятно ще трябва да плати наказателна такса от 1 млрд. долара. Twitter може също да го съди, за да го принуди да завърши придобиването при договорените условия.
Споразумението за продажба на Twitter позволява на Мъск да излезе от сделката, ако компанията предизвика „съществен неблагоприятен ефект“, дефиниран като промяна, която се отразява негативно върху бизнеса или финансовите състояние на социалната мрежа. Това е една от причините Мъск да се фокусира върху проблема със спам ботовете, въпреки че се отказа от правото си да надникне под капака на Twitter, когато подписа сделката.
Какво са спам ботовете?
Ботовете са основно програми, които публикуват автоматизирани туитове – важна информация, както прави quakebot на правителството на САЩ, който туитва подробности за сеизмични събития, или информация за забавление. Мъск обаче съсредоточи гнева си върху „спам ботовете“, използвани за разпространяване на рекламни предложения или за раздуване на влиянието на човек или кауза.
Този проблем е силно забележим за Мъск, един от най-активните знаменитости в Twitter, чието име и снимки често се имитират от фалшиви акаунти, популяризиращи измами с криптовалути. Мъск казва, че това е проблем и за рекламодателите, които пускат реклами в платформата въз основа на реалните хора, до които очакват да достигнат.
Така че сега тези ботове, и начинът, по който Twitter ги брои, се превърнаха в пречка за сделката. Twitter казва, че има „определен брой фалшиви или спам акаунти“, но изчислява, че те съставляват по-малко от 5% от над 200 милиона активни потребители дневно.
Мъск настоява, че компанията ги е подценила и поиска Twitter да предаде вътрешните си данни, за да ги проучи. Не е ясно дали той може законно да изисква такава информация, след като е отказал правото си да извършва „надлежна проверка“ на вътрешното счетоводство и операции на Twitter при подписването на предварителния договор. Някои експерти казват, че съдът ще трябва да реши това.