Ремонтираният ПАВЕЦ „Белмекен“ се връща в системата с пълна мощност
Централата има максимална мощност 375 MW в генераторен режим и може да го достигне за 5 минути

© ECONOMIC.BG / Красимир Свраков
И последният хидроагрегат на ПАВЕЦ „Белмекен“ вече заработи, след като приключи дългият ремонт на цялата централа. Краят на проекта беше отбелязан официално, като на церемонията присъстваха министър-председателят Николай Денков, министърът на енергетиката Румен Радев и изпълнителният директор на Националната електрическа компания (НЕК) Мартин Георгиев, както и представители на консорциума, който изпълни ремонта.
С министъра на енергетиката обсъждаме от месеци и е поставено в задачите за следващите години да стъпим на раменете на тези, които са преди нас и да изградим още по-амбициозни проекти на места, на които България има възможности за ПАВЕЦ, които да съответстват на необходимостта не само на България, но и на съседни страни“, каза Денков.
„Много се радвам, че приключи процеса по рехабилитация, конкретно по тази каскада, с последния монтиран пети агрегат. Първите два агрегата в „Белмекен“ бяха пуснати през 2022 г., през 2023 г. следващите два и сега се приключва с петия“, каза Радев.
Националната електрическа компания (НЕК) започна рехабилитация на каскадата "Белмекен – Сестримо – Момина клисура" през лятото на 2021 г., но договорът с консорциума беше подписан още през 2018 г. В консорциума, който ремонтира цялата каскада, участват KONČAR KET (Хърватска), ČKD BLANSKO (Чехия) и RUDIS (Словения).
Договорът за ремонта е на обща стойност 39.11 млн. лв. От тях 22.64 млн. лв. са финансиране от ЕБВР по линия на Международен фонд „Козлодуй“, а 16.47 млн. лв. са собствени средства на НЕК. Рехабилитацията на ПАВЕЦ „Белмекен“ струва близо 10 млн. евро, на „Момина клисура“ – 5.7 млн. евро, а 5 млн. евро са инвестирани в „Сестримо“.
В ПАВЕЦ-а сега е подменено остаряло оборудване, тъй като за него вече дори няма резервни части. Предишната ѝ рехабилитация е била през 1999 – 2000 г.
В нея има нови системи за управление, нови агрегатни контролери, нови възбудителни системи.
Всеки хидроагрегат е с разполагаема мощност 75 MW в генераторен режим и 52 MW в помпен режим. Цялата помпена централа има капацитет 375 MW за производство на ток и 104 мВтч в режим на консумация за изпомпване на вода.
За производството на 75 МВтч са ни необходими 12.5 кубика вода в секунда“, обясни ръководителят на централата Георги Паскалев.
От спряло положение централата може да заработи на пълна мощност само за около 5 минути и след още 70 секунди може пак да бъде напълно изключена.
Това пускане и спиране обаче води до амортизация на машините“, допълни ръководителят на централата.
НЕК вече приключи с ремонта на ВЕЦ „Момина клисура“ – последното стъпало от каскадата. Предстои да бъде завършена модернизацията и на ВЕЦ „Сестримо“, с което ще бъде финализиран и ремонтът на цялата централа.
Каскадата „Белмекен – Сестримо – Момина клисура“ включва помпено акумулираща водноелектрическа централа (ПАВЕЦ) „Белмекен“, водноелектрическа централа (ВЕЦ) „Сестримо“, ВЕЦ „Момина Клисура“, язовир Белмекен, дневен изравнител Станкови бараки и дневен изравнител Момина Клисура.
Каскадата е разположена по североизточните склонове на Рила планина и се разпростира от 1920 м н.в. при яз. Белмекен до 251 м н.в. при ВЕЦ „Момина клисура“.