Ремонтът на енергийния закон мина и на второ четене в комисия
Основна промяна в Закона за енергетиката е отпадането на ангажимента Националната електрическа компания (НЕК) да бъде обществен доставчик

Снимка: БТА
Ключовите промени в Закона за енергетиката, които имат за цел да либерализират изцяло пазара на ток в България, минаха и на второ четене в ресорна комисия днес. Текстовете бяха приети на първо четене в зала на 18 септември, като сега предстои те да бъдат гласувани окончателно от Народното събрание.
Основната промяна в Закона предвижда Националната електрическа компания (НЕК) от 1 юли 2024 г. да престане да бъде обществен доставчик. Поради тази причина крайните снабдители, сред които са електроразпределителните предприятия, които доставят енергия на битовите потребители, ще получават компенсации, ако електроенергията, която закупуват е над определен праг, който ще се определя от Министерския съвет.
Парите ще идват от Фонд „Сигурност на електроенергийната система“ (ФСЕС) с правителствено решение, в което ще се посочва над каква сума те ще получават тези компенсации. Регулираните цени за крайните битови потребители ще останат до 1 януари 2026 г.
Ние имаме ясни ангажименти по отношение на либерализацията, която е изключително за пазара на едро. Всички наши възможности, които касаят битовия потребител и пазара за него преминават през компенсаторни модели, които имаме“, обясни пред журналисти министърът на енергетиката Румен Радев след заседанието на комисията, цитиран от БТА.
По думите му битовите потребители ще бъдат обезпечени и след 2026 г., докато домакинствата не достигнат ниво на доходите "поне до средноевропейските".
В Комисия отново стана въпрос за това, че в Закона има много пропуски.
Рамадан Аталай от ДПС смята, че търговците трябва да имат достатъчен паричен поток, за да успеят да осигурят нужната енергия на потребителите си, след като НЕК престане да бъде обществен доставчик. Той предложи да се приемат промените в този вид, за да успее България да използва парите от Националния план за възстановяване и устойчивост, а след това да се мисли за решение на този въпрос.
За пореден път беше отложено обсъждането на Проекта на решение за приемане на Пътна карта за климатична неутралност на България, ключов документ, който страната ни все още не е приела. Причината за отлагането е, че започва извънредното заседание на Народното събрание, на което ще обсъди споразумението между премиера, депутати и синдикати в сектор енергетика.