Решението на КЗК за горивата не е окончателно
Всеки потребител ще има право на обезщетение заради загуби или пропуснати ползи

Решението на КЗК за
негласното споразумение между търговците за цените на горивата не е окончателно. Това стана ясно днес по време на пресконференция на регулатора. Обвинените
компании имат 30 дни да изкажат аргументите си пред комисията. След този срок
КЗК възможно най-бързо ще насрочи открито заседание, на което след гласуване ще
стане ясно окончателното дали е имало споразумение между големите вериги
бензиностанции у нас.
Договореностите между търговците са започнали още преди 2012 г., става ясно от изнесените данни на КЗК. „Картелните споразумения са трайни от 2012 г.”, заяви председателят на комисията Юлия Ненкова. Оттогава процесът на споразумение е непрекъснат, коментират още експертите.
Те не коментираха какви ще бъдат
санкциите при евентуално решение за картел и кога ще бъдат наложени санкциите. Размерът на глобите обаче ще се определи спрямо активността на всяка
верига в кампанията за ценови договорености. Комисията добави, че ако
търговците дадат полезна информация за установяване на негласното споразумение,
регулаторът може да смекчи санкциите им.
Потребителите обаче ще могат да търсят правата си, ако се чувстват ощетени. При доказан картел фирмите, причинили вреди, ще дължат обезщетение на всички засегнати физически и юридически лица. Самите обезщетения ще се дължат от фирмите, дори ако нарушението не е било насочено пряко срещу подалите искове граждани и юридически лица. Обезщетението ще се плаща в пълен размер - т.е. за претърпяната загуба и за пропуснатите ползи, ведно с дължимата законова лихва.
Още не ясен обаче точно механизмът, по който ще бъдат определяни обезщетенията и как точно ще се доказват претърпените загуби с касова бележка или друго, коментира още Ненкова.
Според регулатора целта на анализа не е да посочва разликата в цените на горивата у нас или в чужбина, а да изследва какви са договорките между веригите.
Припомняме, че шест компании в сектора на търговия с горива бяха обвинени от Комисията за защита на конкуренцията (КЗК). Комисията предяви на дружествата „Лукойл България“ ЕООД, „Еко България“ ЕАД, „Шел България“ ЕАД, „ОМВ България“ ООД, „Нис Петрол“ ЕООД и „Петрол“ АД твърдения за извършено нарушение по чл. 15 от Закона за защита на конкуренцията (ЗЗК) и чл. 101 от Договора за функционирането на Европейския съюз (ДФЕС), изразяващо се в забранено споразумение и/или съгласувана практика за обмен на ценова информация и провеждането на обща ценова политика и обмен на информация за реализирани обеми продажби (пазарни дялове) и друга пазарна информация за целите на ценовото сътрудничество, което поведение има за цел предотвратяване, ограничаване и нарушаване на конкуренцията на пазара на търговия на дребно с бензиново и дизелово гориво в страната.