Решението за вдигане на максималния праг е взето без обсъждане с BESCO
Стартъп асоциацията е на мнение, че непремерените изказвания на Асен Василев могат да отблъснат чуждите инвеститори

Снимка: ЦИД
Финансовото министерство прави грешка с вдигането на максималния осигурителен доход (МОД), обявявайки решението си през януари, когато компаниите вече са приели бюджетите си за годината, а и без активен диалог с тях. Освен това някои от изказванията на финансовия министър може да отблъснат чуждестранните инвеститори. Това каза изпълнителния директор на Българската стартъп асоциация (BESCO) Добромир Иванов, който коментира пред Economic.bg днешната новина за вдигането на прага.
Това, което вицепремиерът и финансов министър Асен Василев заяви по време на представянето на основните параметри на бюджета за 2022 г., че е разговарял с IT индустрията и те нямат нищо против вдигането на МОД, е неистина, твърди Иванов.
По-рано днес Василев каза, че МОД ще се вдигне от 3000 на 3400 лв. и че е разговарял с дocтa ĸoмпaнии в IT cфepaтa и тe нямaт пpoтив. „Иcтинaтa e, чe Бългapия нямa как дa cтaнe бoгaтa дъpжaвa, ако се зaнимaвaмe caмo c ayтcopcинг и ниcĸи зaплaти“, подчерта той.
През декември, когато за първи път се заговори за вдигане на максималния осигурителен доход на 3600 лв., от BESCO излязоха с остра позиция, че това е грешна политика и не може да се правят такива промени от днес за утре. Те посочиха, че поставят по този начин редица бизнеси в неизгодна ситуация, което ще се отрази неблагоприятно на пазара и чуждестранните инвестиции. Тогава правителството се съгласи с тях, че подобна промяна изисква време, диалог със засегнатите страни и анализ на ситуацията и отложи промяната за „по-късно през 2022 г.“.
Само месец след обещанието им, че няма да предприемат действия в тази посока, те направиха точно обратното. Абсолютно никой не се е свързал с нас за диалог. BESCO представлява над 500 компании и нито една от тях не е участвала в преговори. Не са повикани нито организации, нито представители, инвеститори или прочие, с които да се разговаря“, коментира Иванов.
Той добави, че в края на миналата година са останали доволни от решението на правителството да забави вдигането на МОД, за да може да се подготви бизнесът. Според Иванов „очевидно вече има други интереси“.
Той обърна внимание, че правителството може и да си позволява да бави бюджета на държавата за 2022 г., но компаниите не могат и вече работят по приетите си финансови рамки за 2022 г. Тъкмо затова подобни непредвидени разходи, какъвто ще е увеличението на МОД, ще има сериозен негативен ефект.
„Разочарованието идва от факта, че ние заявихме ясно, че сме готови за разговор и да се стигне до едно общо решение. Далеч сме от идеята, че МОД ще остане така завинаги, даже напротив, но покачването му трябва да се случи прозрачно и след диалог с бизнеса. Да се създаде механизъм за неговото бъдещо развитие и да може компаниите да предвидят по-високите разходи“, настоя Иванов.
Председателят на BESCO посочи, че е време този политически подход за взимане на решения да се прекрати, тъй като дълги години сме били свидетели на „казване на едно – правене на друго“.
Категорично заявяваме, че действанията на правителството в момента са грешка, тъй като е средата на януари и се надяваме да ни потърсят за диалог, за който отново призоваваме“, посочи Иванов.
Отзвук в чужбина
От BESCO предупредиха, че изказването на Василев, че „България няма как да стане богата държава, ако се занимаваме само с аутсорсинг”, ще нанесе сериозен удар върху чуждестранните инвестиции.
Подобни изказвания се слушат от глобалните компании и никак няма да им се хареса, че финансовият министър смята, че аутсорсингът не ни е важен. Ефектите от подобни думи могат да бъдат катастрофални и политиците трябва да внимават какво говорят“, посочва Иванов.
Той добавя, че заради подобни решения големите компании ще заобикалят България още повече и вместо тук, ще инвестират в нашите съседки – Румъния, Гърция, Сърбия, които Amazon и Microsoft вече предпочетоха.
Според Иванов в Бюджет 2022 липсват средства именно за привличане на международни инвеститори и за „умни“ инвестиции, както е било коментирано с коалиционните партньори в началото. „Сега отново сме свидетели на раздаване на едни средства за магистрали, мостове и социални придобивки, а нищо от това не повишава добавената стойност“, отчита той.