Рублата потъна след краткия бунт срещу Путин
Епизодът съживи страха за съдбата на руските ядрени запаси в случай на вътрешни сътресения
Руската рубла потъна до близо 15-месечно дъно спрямо долара в понеделник, когато е първата търговска сесия след прекратения бунт на тежко въоръжените наемници от „Вагнер“, водени от Евгений Пригожин.
Към 6:30 ч. българско време рублата бе с 2.1% по-слаба спрямо долара до 86.50 за брой, след като по-рано достигна 87.23 за долар, или най-ниската точка от края на март 2022 г.
Рублата загуби и 2.2% спрямо еврото до 94.37 за евро.
Наемниците от частната армия на Пригожин се изтеглиха от южния руски град Ростов на Дон през нощта в събота съгласно споразумение, което спря бързото им настъпление към Москва, но остави без отговор въпроси относно стабилността на управлението на президента Владимир Путин.
Тъй като рублата не се търгуваше през уикенда, руските банки предлагаха обменни курсове доста над официалния курс – над 90 за долар.
Инвеститорите в световен мащаб следяха за вълнообразни ефекти от прекъснатия бунт, като някои очакваха преместване на парите в сигурни убежища, като държавните облигации на САЩ и долара.
Развитието също така съживи стар страх във Вашингтон за това какво ще се случи с руските ядрени запаси в случай на вътрешни сътресения.
Суровият петрол Брент, глобален еталон за основния износ на Русия, се повиши с 0.2% до 74.03 долара за барел.