Русе от дърводобива до мебелното производство
Три семейни компании, в които второто поколение не се бои от трудностите и активно се е включило в бизнеса
В Русе и региона дървообработващата и мебелната индустрия се развиват на най-високо технологично ниво. Със съдействието на Браншовата камара на дървообработващата и мебелната промишленост в рамките на кампанията "Мебелите на България: традиции и иновации" можем да предложим среща с три семейни компании, за които Дунав мост е „врата“ съм суровини, но и към пазар на готовата продукция.
Гораинвест АД
е семейна фирма, тя няма акции на борсата, но е създадена през 1998 г. с перспектива в дейността да се включат двамата синове на основателя инж. Валентин Новаков. Сега те са съдружници в този бизнес. Големият син Росен през 2005 г. е завършил технология на дървесината в Белгия и се е върнал в България. Борислав работи от малък, през 2007 г. се отдава изцяло на бизнеса, но успява да намери време и да завърши икономика в Свищов.
Инж. Валентин Новаков (в средата) е основател на „Гораинвест“, синовете Росен и Борислав (вляво и вдясно) участват в управлението на бизнеса – Снимка Авторът
През 90-те години на миналия век горите все още са само държавна собственост, но законът се променя и се отваря възможност за частната практика. Инж. Новаков има опит в редица държавни структури, за кратко е бил зам.-министър на земеделието, той поема риска да е сред пионерите в този сегмент на частния бизнес. Заточва с търговия – основно внос на тополови трупи от Румъния. Натрупва първоначален капитал, с който
да осъществи мечтата
си да се заеме с преработка на дървесина. На по-късен етап с подкрепата на синовете си поставя бизнеса на по-високотехнологична основа. Сами секат необходимата дървесина, сушат и я довеждат почти до крайно изделие, но не се отклоняват от стремежа си да поддържат жива и жизнена гората в региона.
Произвеждат сърцевинни панели от топола за мебелната промишленост основно за Италия и по-малко за Германия. От липа правят фризове за интериорни врати, плочки за моливи, но и заготовки за ски - работят със завода „Амер спортс“ в Чепеларе. Сега отново са подновили производството на заготовки за дървени палети, с което започват някога. Отпадъкът от преработката се превръща в екобрикети, те се пресоват и са без лепило. Произвеждат и други съпътстващи продукти с цел всичко да се оползотвори. В услугите, които извършват, влиза и подготовката на почвата за залесяване.
В „Гораинвест“ работят около 90 души, управляват я седем мениджъри, в това число тримата съдружници.
Моделът на управление
е изморителен, тъй като не успяват да намерят добри ръководители, готови да са в производството, вместо да работят на бюро. В дърводобива са 20 души, като 10 от тях са шофьори на големи камиони, 10 са оператори на дървосекачните машини Harvester, всички те са опитни и добре мотивирани. Производителността на такава машина замества 25 души. Компанията има две производствени бази – предприятието в Русе е автоматизирано, създадено е през 2003 г. „на зелено“. Заводът в Кубрат е от 2014 г., той е наследил базата на фалирала компания, работила за IKEA. В „Гораинвест“ предпочитат новите машини, обичат да поемат нови и нови предизвикателства. Инвестирали са в две собствени фотоволтаични централи, но имат проблеми с присъединяването към мрежата, за да продават излишъка. Заплатата в гората е над 3 хил. лв., а в производството – над 1500 лв., но трудно намират добре подготвени хора, които веднага да започнат работа. Прилагат индивидуален подход към всеки. Имат
идеи за растеж
но ненамирането на подходящи професионалисти поставя ограничения. Амбицирани са да върнат науката в производството. Готови са да приемат и студенти на стаж.
Оборотите им за година са в порядъка 17-18 млн. лв., но в последните две години се наблюдава спад на 14-15 млн. лв. заради стагнацията на Запад. Новият пазар, който разработват, е Турция, където ще предлагат плочки за моливи. Печалбата постоянно се реинвестира в нова техника. Извършват сечи и на островите по река Дунав. Работа, работа, работа е формулата на успеха. Други два принцип са винаги да са осигурени със суровина, която обаче да е от възможно най-близко разстояние, каквото предимство дават местните дървесни видове липа, топола, ясен и дъб. Тримата съсобственици заедно решават всеки възникнал казус. Казват, че в спора се ражда истината.
ИРИМ
е най-големият производител на корпусна мебел в България. Новостите и иновациите са тяхната сила, което ги прави лидер. Дългият път започва от малка частна фирма за мебели, основана през 1990 г. от четирима предприемачи - Иван, Росица, Ивайло и Маринела, първите букви от техните имена дават името на компанията. Тръгва се от малък гараж в Северозападна България, поръчките валят. Но Ивайло и Маринела скоро след това напускат. Иван и Росица Иванови продължават напред - с новото разбиране Иван, Росица И Момчетата. Днес двамата съоснователи са се оттеглили от активната дейност и са предали управлението на бизнеса в ръцете на порасналите синове Николай и Анатоли Иванови, които са изпълнителни директори.
Николай Иванов (вляво) поема управлението на ИРИМ заедно с брат си през 2020 г. Августин Петров (вдясно) е енергичният търговският представител на компанията
През 1992 г. производството се премества в Русе, през 1997 г. в трудните времена на хиперинфлацията започват да развиват своята дистрибуторска мрежа из цялата страна. През 2006 г. компанията създава
собствена производствена база
в Западната промишлена зона на града. През 2009 г. в центъра на Русе откриват първата си мострена зала, сега те са вече две. През 2013 г. пускат своя втори цех, който е модерен и автоматизиран, изграждат и нови складови помещения. Това дава началото на серийното производство на мебели ИРИМ. 2014 г. е ключова за компанията с началото на износа – първо в Румъния, после в Гърция, Македония, Сърбия и Унгария, като вече имат присъствие в над 15 държави в Европа. През 2017 г. ИРИМ отваря склад „Готова продукция и експедиция“, един от най-големите в страната. През 2018 г. е построен цех за мебелно фолиране на серийни МДФ детайли – първи в България. Това позволява разнообразие на форми и цветове. През 2021 г. компанията изгражда фотоволтаичен парк, като с тази енергия минимизират разходите си, тъй като с нея покриват до около 60% от общия разход на енергия.
Днес компанията работи изцяло с
дистрибуторската си мрежа
и извън Русе не контактува с крайни клиенти. В страната продукцията им се предлага в над 320 магазина. Бързата доставка е предимство на ИРИМ. Корпусна и мека мебел, както и матраци – това произвежда и предлага компанията днес. Близо 65% от продукцията се реализира в България, другата част – в чужбина. Гърция и Румъния са техните най-силни пазари зад граница.
Около 100 млн. лв. е оборотът на ИРИМ за миналата година. Имат около 500 души персонал, търсят и нови кадри, ще разчитат на работна ръка от Непал и Бангладеш. „Предизвикателствата в този бизнес растат, не е лесно, но с брат ми не се предаваме, а продължаваме да разрастваме бизнеса“, казва Николай Иванов. „ИРИМ се стреми към безотпадни технологии, остатъците при производството се рециклират от производители на ПДЧ. Всяка година правим нови инвестиции, чрез които базата се подобрява и разширява, условията на труд също стават по-добри.“, обяснява Августин Петров, търговски представител на компанията.
Ергодизайн
също е семейна фирма, която днес произвежда корпусна и мека мебел и тапицирани спални. Основана е през 1997 г. в малък гараж, в който правят тръбна мебел. Постепенно дейността се разраства и стъпка по стъпка преминава към работа по индивидуални поръчки. Компанията е горд представител на Индустрия 4.0, като е почти 100% дигитализирана и е автоматизирана на 90%. Инсталират нови машини и роботизират всички възможни процеси. Тази компания успява, защото има амбициозен основател - Слави Славов, а той рано усетил какво ще е бъдещето.
Слави Славов и неговата дъщеря Симона виждат, че за „Ергодизайн“ румънският пазар крие голям потенциал
Общият брой на работниците и служителите е 55 души, като по-голяма част са в меката мебел, където автоматизацията засега не е възможна.
Намерението
е с около 30% да увеличат наличния производствен капацитет. На този етап около 68% от продукцията се реализира в България и 32% отива за износ в Румъния. За миналата година оборотът е над 7 млн. лв., като печалбата е повече от 1 млн. лв. Работят на една смяна.
Христо Славов, също съосновател, отговаря за производството на меката мебел. Слави е ангажиран с корпусната мебел, а неговата дъщеря Симона Славова също добре се е вписала в бизнеса. Ключов за компанията служител е Гергана Андреева, която е завършила „Промишлен дизайн“ в Русенския университет. С желание за развитие в продуктовия дизайн, тя помага за разработването на нови модели, някои от които вече имат награди.
„Ергодизайн“ е b2b насочена и не продава на крайни клиенти, а работи с търговци на дребно. Минали са през етапи на „Проба - Грешка“, тъй като не е имало откъде да вземат ноу-хау. Загърбили са и периода на серийното производство и вече са ориентирани към индивидуални проекти. Технологиите им помагат да приемат и да обработват по 200 поръчки на ден, като изпълнението на всяка от тях отнема не повече от месец.
И в трите компании второто поколение израства с бизнеса на своите родители, и в трите то вече е активно включено в управлението, като само в ИРИМ двамата синове изцяло са поели „кормилото“.