Русия ще тества рублата с ново облекчаване на капиталовия контрол
Руските власти обмислят поетапен подход за премахване на ограниченията

© ECONOMIC.BG / Twenty20
Руските власти обмислят поетапно премахване на строгия капиталов контрол, наложен за стабилизиране на пазарите след инвазията в Украйна. Според проведените дискусии тази седмица се предполага, че крайният срок за фирмите износители да извършат задължителното конвертиране на своите чуждестранни приходи в рубли ще бъде удължен. Също така делът на приходите в долари и евро, които компаниите са длъжни да продават на вътрешния пазар, ще бъде свит дела под сега заложените 80%, предава Bloomberg по свои източници.
Капиталовият контрол действа вече повече от месец и бе въведен по спешност в отговор на санкциите, въведени след като президентът Владимир Путин започна войната си в Украйна. Изправени пред бърза разпродажба на активи и най-рязкото обезценяване на рублата от 1998 г. насам, Централната банка нареди продажбата на приходи в чуждестранна валута заедно с други стъпки, които включват забрана на чуждите инвеститори да продават притежаваните руски ценни книжа.
Неспособна да се намеси на пазара поради конфискацията на около половината от международните ѝ резерви, Банката на Русия на практика прехвърли отговорността за защита на валутата върху износителите – главно производители на енергия, като „Роснефт“ и „Газпром“.
Строгият контрол създаде несъответствие между търсенето и предлагането на чуждестранна валута, подхранвайки ралито на рублата, което ѝ помогна да си възвърне всички позиции, загубени след началото на войната.
Централната банка вече пристъпи към премахване на част от капиталовия контрол, като първо облекчи ограниченията за преводи в чужбина и миналата седмица обяви, че ще премахне комисионата за закупуване на твърда валута чрез брокерски услуги и ще премахне забраната за продажба на пари в чуждестранна валута на физически лица.
Решенията пратиха рублата рязко надолу тази седмица. В четвъртък сутрин тя поевтиня с 0.1% и към 11.00 ч. българско време 1 долар се обменяше за 82.5000 рубли.
Вероятната първа стъпка за намаляване на поскъпващия натиск върху рублата би била да се промени изискването към износителите да продават 80% от приходите си от износ“, каза Татяна Орлова, водещ икономист в Oxford Economics. „Намаляването му до 50% например би дало правилен сигнал.“