Русия започна да спира газа през Украйна към Европа
Прекъсването на газовите потоци на „Газпром“ ще са нова ера за европейската енергетика

© ECONOMIC.BG / Depositphotos
Руският енергиен гигант „Газпром“ е готов да спре притока на газ към Европа през Украйна, тъй като ключовия транзитен договор изтича, прекъсвайки важна връзка в някога зависимата верига на енергийни доставки на Европа. Това развитие бележи ключова промяна в европейския енергиен пейзаж.
Руската компания заяви във вторник, че ще изпомпва намален обем газ за Европа през Украйна. Днес е и последния ден преди изтичането на сделката, която поддържаше доставките на газ през почти три години война.
Газовите потоци вероятно ще спрат напълно на 1 януари след изтичането на петгодишното транзитно споразумение между Русия и Украйна, отбелязвайки почти пълната загуба на някога могъщата власт на Москва над европейския газов пазар.
На този фон газът поскъпна леко на референтния нидерландски пазар - за доставка през февруари стойността се повиши с 1.1% до 48.40 евро за MWh.
ЕС има алтернативи
Въпреки опасенията от прекъсване, европейските страни побързаха да създадат алтернативни договорености, като по този начин минимизираха потенциалното въздействие върху пазара.
Останалите купувачи на руски газ като Словакия, Чешката република и Австрия са се договорили за алтернативни доставки и анализаторите предвиждат минимално въздействие върху пазара от спирането на потока на руски газ.
Най-засегантите страни от спирането на газовите потоци ще са Молдова, Словакия и до известна степен Унгария.
Унгарският премиер Виктор Орбан, например, търси начини да поддържа доставките на газ през Украйна, въпреки че настоящият внос на страната до голяма степен зависи от тръбопровода "Турски поток".
Орбан предлага нетрадиционни идеи, като закупуването на руски газ, преди да премине в Украйна. „Сега опитваме номера... какво ще стане, ако газът, когато влезе на територията на Украйна, вече няма да е руски, а вече ще бъде собственост на купувачите“, каза Орбан на брифинг преди дни. „Така че газът, който влиза в Украйна, вече няма да е руски газ, а ще бъде унгарски газ.“
Словакия възприе по-конфронтационен подход, заплашвайки с контрамерки срещу Украйна. Премиерът Робърт Фицо предложи спиране на извънредните доставки на електроенергия за Украйна след 1 януари, ако не бъде постигнато споразумение за продължаване на транзита на газ.
Ако е необходимо, ще спрем доставките на електроенергия, от които Украйна се нуждае по време на прекъсвания“, каза Фицо във видео във Facebook преди дни.
В отговор на заплахата украинският президент Володимир Зеленски обвини Фицо, че е действал по руски заповеди, заявявайки в социалната медийна платформа X, че изглежда руският президент Владимир Путин му е наредил да „отвори втори енергиен фронт срещу Украйна“.
Фицо остава един от най-силните противници на ЕС за военна помощ за Украйна. По време на изненадващо посещение през декември в Москва Фицо заяви, че Путин е потвърдил желанието на Русия да продължи да доставя газ на Словакия.
Но словашките анализатори твърдят, че страната може да се адаптира към края на доставките от руски тръбопроводи и че позицията на Фицо има повече общо с близките му политически връзки с Орбан и Путин, уютните частни бизнес връзки, които двете страни продължават да имат с Русия, а не енергийна сигурност.
Словакия вече е демонстрирала способността си да изкара зимата без руски газ, отбелязват словашки енергийни анализатори. Словашките газови запаси в момента са пълни на три четвърти.
Продължаващият внос на руска енергия от Словакия „не е въпрос на енергийна сигурност“, каза Александър Дулеба, старши научен сътрудник в Словашката асоциация за външна политика (SFPA), пред bne IntelliNews, обяснявайки, че Словакия ще разполага с достатъчно количество газ. Дулеба подчертава, че Словакия преживя миналата зима практически без руски внос.
"Газпром" заяви още преди дни, че ограничава доставките за Молдова от 1 януари 2025 г. поради нарушения на договора от страна на Молдова и отказ да уреди дълга за доставки. В страната се страхуват от задаващия се недостиг на електроенергия. Пред БНР във втоник енергийният министър Владимир Малинов коментира, че България е в готовност да помогне, ако газът спре.
В постоянна комуникация сме с министъра на енергетиката на Молдова, така че те разчитат и на нас. Ние имаме готовност да ги подкрепим с осигурения достъп както за втечнен природен газ, така и през обществения доставчик "Булгаргаз" в момента, в който те поискат тази помощ".
Спирането на транзита на газ няма да се отрази на страната ни. От "Булгаргаз" вече коментираха, че доставките за тази зима са осигурени, има и достатъчно нагнетени количества в газохранилището "Чирен".
Геополитическо значение
Развитието има много по-голямо геополитическо значение, пише Reuters.
Москва загуби доминиращия си дял от газовите доставки за страните от Европейския съюз в полза на съперници като Съединените щати, Катар и Норвегия след нахлуването в Украйна през 2022 г., което накара ЕС да намали зависимостта си от руския газ.
Някога най-големият износител на газ в света, контролираният от държавата „Газпром“ регистрира загуба от 7 милиарда долара само през 2023 г., първата му годишна загуба от 1999 г. насам.
За Европа загубата на доставките на евтин руски газ допринесе за голямо икономическо забавяне, ускоряване на инфлацията и влошаване на кризата с разходите за живот.
Въпреки че Европа бързо намери алтернативни енергийни източници, загубата на руски газ изостри дългосрочните опасения за намаляващата глобална конкурентоспособност и по-специално за индустриалното бъдеще на Германия.
Въздействие на войната в Украйна
Русия и Съветският съюз прекараха половин век в изграждането на основен дял от европейския газов пазар, който в своя пик беше 35%, но войната в Украйна почти унищожи този бизнес за „Газпром“.
Повечето руски газови маршрути към Европа са затворени, включително „Ямал-Европа“ през Беларус и „Северен поток“ под Балтийско море, който беше взривен през 2022 г.
Тръбопроводът от съветската епоха през Украйна доставя газ от Сибир през град Суджа - сега под контрола на украинските войници - в руската област Курск. След това тече през Украйна към Словакия. В Словакия газопроводът се разделя на клонове към Чехия и Австрия.
Киев отказа да преговаря за нова транзитна сделка.
Украйна се отказва от около 800 милиона долара годишно от такси от Русия, докато „Газпром“ ще загуби близо 5 милиарда долара от продажбите на газ за Европа през Украйна.
Краят на сделката за транзит е малко вероятно да доведе до повторение на ралито на цените на газа в ЕС от 2022 г., тъй като оставащите обеми са сравнително малки.
Русия е транспортирала около 15 милиарда кубически метра газ през Украйна през 2023 г. - само 8% от пиковите руски газови потоци към Европа по различни маршрути през 2018-2019 г.
„Газпром“ ще изпрати 37.2 милиона кубични метра във вторник в сравнение с 42.4 милиона кубически метра в понеделник.
Спирането на доставките през Украйна ще бъде голям удар за Молдова, страна, която някога е била част от Съветския съюз.