Съдят Bose за кражба на лични данни
Компанията тайно е събирала и продавала данни на потребителите си

~ 2 мин.
Подкастовете и музиката, която слушате, може да издадат много за вашите лични и политически настроения, а когато тази информация е събрана неправомерно, това става мотив за завеждане на съдебно дело. Именно такъв е случаят с производителя на аудио оборудване Bose Corporation, срещу който бе повдигнато обвинение, че е следил своите потребители през приложението за безжични слушалки на компанията.
От жалбата срещу Bose става ясно, че тя „тайно събира, предава и разкрива на трета страна личната селекция от музика и аудио на своите потребители".
Според съда тази информация може да е ценна за Bose, но продаването ѝ на трета страна „представлява незачитане на правата на потребителите“, отбелязва Engadget, допълвайки че освен всичко това нарушава няколко федерални и държавни закона.
“Всъщност личните аудио селекции – включително музика, радиопредаване, подкаст и избор на лекции – дават невероятна представа за личността на човека, за неговото поведение, политически възгледи и лична идентичност”, пише в оплакването.
Проблемът със събирането на данни произтича от приложението Bose Connect. То се инсталира на мобилни устройства и позволява на потребителите възможността да настройват и контролират аудио изживяването с безжичните слушалки на компанията директно от своя смартфон. По време на тегленето и инсталацията му обаче Bose не уведомява клиентите, че апликацията следи и събира в реално време музиак и аудио записи, които се изпълняват от техните безжични продукти.
Това не е първият път, в който технологична компания си позволява да злоупотребява с данните на потребителите си и впоследствие бива обвинена за това. Неотдавна телевизионният производител Vizio бе нарочен, че анализира навиците на зрителите си без тяхно съгласие, за което му бе предявен иск на стойност 2.2 млн. долара.