Санкциите принуждават „Сбербанк“ да затваря офиси
Най-голямата руска банка напуска ОАЕ, но се надява да отвори клон в Китай

© ECONOMIC.BG / Сбербанк
Най-големият руски кредитор „Сбербанк“ е принуден да затвори офиса си в Обединените арабски емирства (ОАЕ) в началото на следващата година. Това каза първият заместник-председател Александър Ведяхин, като обвини за това натиска на западните санкции.
„Сбербанк“ е една от няколкото големи руски банки, които бяха блокирани от международната система за плащания SWIFT, а някои висши ръководители бяха лично засегнати от санкциите.
За съжаление, в контекста на санкционните ограничения, ние сме изправени пред сериозни ограничения на нашия офис на SberInvest в Близкия изток в Абу Даби и ние, за съжаление, сме принудени да го затворим през първото тримесечие на 2023 г.“, каза Ведяхин пред репортери, цитиран от Reuters.
Той добави, че „Сбербанк“ ще продължи да обслужва клиенти на пазара на ОАЕ и че са в ход активни комуникации с китайските регулатори относно откриването на офис там.
Надявам се, че до края на 2023 г. ще можем да отворим клон в Китай, обикновено това отнема 1 – 2 години“, каза Ведяхин.
Европейското подразделение на „Сбербанк“, базирано във Виена, беше затворено по нареждане на Европейската централна банка през март, след като ЕЦБ предупреди, че руската банка е изправена пред фалит поради теглене на депозити.
Банката на Русия нареди на финансовите институции да ограничат разкриването на информация по-рано тази година. „Сбербанк“ възобнови някои отчети през това тримесечие, като регистрира 84.8% спад на годишна база в нетната печалба за периода януари – ноември, надминавайки по-широкия сектор, който все още е на загуба към 1 ноември.
Ведяхин отказа да даде прогнози за цялата година, но каза, че „Сбербанк“ е уверена, че ще бъде печеливша през декември.
Корпоративната клиентска база на банката е нараснала с 3% през 2022 г., а нейният портфейл от корпоративни заеми е нараснал с 13.5% до повече от 18 трилиона рубли (263.35 милиарда долара), без да се взема предвид валутната преоценка, каза „Сбербанк“.
Ведяхин каза, че очаква корпоративният кредитен портфейл на Русия като цяло да нарасне с 12 – 14% през 2023 г., при условие че инфлацията е в съответствие с прогнозата на централната банка от 5 – 7% и основният лихвен процент е около текущите нива.