ФБР подозира Москва в кибератаката срещу JPMorgan
Докато се води следствието за хакерска намеса в 9 американски банки, най-голямата от тях вдига до $250 млн. разходите за киберсгиурност
Работна версия

© ECONOMIC.BG / NBC News
Към хакерската атака срещу най-голямата банка в САЩ JPMorgan Chase и още 9 банкови институции „може да бъде причастна Москва“. Това предава кореспондентът на BBC Russian в Ню Йорк Владимир Козловски.
Той пояснява, че е открадната информация за контакт на цели 76 млн. семейства и още 7 млн. компании. Вестник The New York Times оцени мащабите на най-сериозната в историята хакерска атака срещу щатските банки като „зашеметяващи“.
Следствието, в лицето на ФБР към Департамента по правосъдие, има за работна версия дирижирана от руското киберразузнаване масирана атака. "Мотивите на хакерите все още не са ясни, но не се изключва, че става дума за опит на Москва да отвърне на санкциите, наложени от Вашингтон върху Русия, във връзка със събитията в Украйна“, пише авторът.
В тази връзка щатски разследващи са установили, че с цел маскиране, атаката е извършена през компютри в няколко различни страни, сред които е Бразилия. Те поясняват, че след това „голяма част от данните после е отивала към голям руски град“.
Версията се подкрепя от много американски експерти. Един от най-опитните - доскорошният директор на Агенцията за национална сигурност (АНС) на САЩ Кийт Аликзандър, също е на това мнение. „Как да им насолиш на Съединените щати? Като атакуваш в киберпространството. Ако са го направили те (руските специални служби – бел. авт.), то искаха да ни дадат да разберем: „Уязвими сте!“. Според него хакерите, които са атакували успешно водещата американска банка са или „група лица с изключителни умения, или група, подпомагана от държава“.
Редакционната колегия на американската информационна агенция Bloomberg също е на мнение, че има намеса на Москва, която „недоволства от щатските санкции и специално от JPMorgan, която помага те да бъдат активирани". „В Русия, впрочем, живеят цели легиони от талантливи киберпрестъпници, към които правителството се отнася с натрапчива търпимост“, пише базираната в Ню Йорк медия.
Президентът на JPMorgan Джейми Даймън вече се е оплаквал на акционерите, че "покушенията" върху компютрите му „стават все по-чести и все по-опасни“. Според него до края на годината разходите на банката за киберсигурност ще нараснат с цели 25% - до 250 млн. долара.
Версията за
дирижирана атака се подкрепя и от това, че хакерите или не са могли, или не са
пожелали да се възползват от личните данни на клиентите, за да им
източат кредитните карти, например. Това не изключва те да бъдат използвани от
кибермошениците в бъдеще и банката предупреждава потребителите да бъдат внимателни.
„Аз мисля, че не пречи редовно да си следите акаунтите във вашата банка. Това е въпрос на елементарна финансова хигиена“, отсече прессекретарят на JPMorgan Патриша Векслер, след редица оплаквания от клиенти, че банката не ги е уведомила навреме за изтичането на данните им.