Саудитска Арабия иска да привлече Hyperloop
Престолонаследникът Мохамед бин Салман се срещна с Ричард Брансън

© ECONOMIC.BG / Virgin Hyperloop One
Саудитският престолонаследник Мохамед бин Салман се срещна с Ричард Брансън, за да обсъди въвеждането на високоскоростна транзитна система Hyperloop в Саудитска Арабия.
Принцът и няколко представители на министерството на отбраната на Саудитска Арабия бяха на пристанище "Мохаве" в Калифорния, за да проведат разговори с милиардера Брансън и неговата Virgin Galactic, която развива превозни средства за космическо комерсиално пътуване и разглежда потенциални партньорства със Саудитска Арабия, съобщава „Бизнесинсайдър”.
Саудитският принц и Брансън са обсъдили идеята за разработване на високоскоростна транзитна система Hyperloop, която може да превозва пътници между столицата Рияд и главния търговски център Джеда в рамките на 76 минути.
Понастоящем времето за пътуване между двата града е малко повече от 10 часа по сегашните методи за обществен транспорт.
Директните полети със самолет отнемат около 95 минути.
Престолонаследникът представил плана си Vision 2030 Hyperloop Pod, илюстриращ сътрудничеството между Кралството и Virgin като част от целите на общия план Vision 2030 за модернизиране на транспортните системи в страната.
"Hyperloop е катализаторът, който позволява на всички технологии от четвърто поколение да процъфтяват в Кралството, като същевременно създават жизнено общество и процъфтяваща икономика чрез умни градове и високотехнологични клъстери", казва принц Мохамед, цитиран в изявление на Virgin Hyperloop.
Компанията твърди, че системата Hyperloop може да позиционира Саудитска Арабия като "портал към три континента".
Hyperloop е високоскоростна транзитна система, предложена първоначално от Илон Мъск през 2013 г. Целта на системата е да превозва влакчета с пътници през система от тръби при изключително високи скорости.
Компанията Hyperloop One бе създадена през 2014 г. и е събрала финасиране от над 160 млн. долара от глобални инвеститори, включително от базирания в Дубай фонд DP World. През 2016 г. компанията обяви, че проучва възможности за изграждането на транспортния метод в Обединените арабски емирства и започна да очертава потенциалните маршрути.
Брансън, който основава Virgin Group и е плодотворен предприемач, инвестира в компанията през 2017 г., което доведе до промяна на името и разширяване на услугите.
Системата изисква изграждането на тунелни мрежи, което накара Мъск да създаде "Boring Company" – стартът, който копае подземни тунели, които евентуално биха могли да се използват за създаване на огромни транспортни мрежи.
Мъск наскоро разкритикува бюрократичния процес, който се изисква, за да получи одобрение подобен проект в САЩ, но страни като Саудитска Арабия може в крайна сметка да се окаже подходящо място за разработка на идеята
Съгласно инициативата „Визия 2030” за икономическо развитие на страната, принцът планира да подобри транспортните системи на страната, както и да подобри инфраструктурата във и извън страната, с помощта на глобални партньори.