Сделките с лоши вземания са за 150 млн. лв. годишно
След законодателните промени, редица компании прекратяват дейност и продават портфейлите си

По данни на Асоциацията на колекторските агенции в България, продадените просрочени дългове за 2013 г, възлизат на близо 150 млн. лв., пише в днешния си брой в. Капитал Daily. В обединението членуват десет компании, осъществяващи изкупуване и събиране на лоши вземания.
Сделките обхващат предимно финансови продукти предимно финансови продукти на банки и телекоми, а все по-активно участие на пазара имат небанковите финансови институции. Наблюденията на колекторския бранш, обаче, са за все още неразвит пазар, а предлагането е концентрирано основно във вземания с просрочие от над две години и половина. При най-рисковите вземания събираемостта се ограничава до 5% на годишна база.
За разлика от практиката в Европа, у нас продавачите се страхуват за имиджа си и предпочитат да не обявяват прехвърлянето на големи пакети от вземания, което значително затруднява оценката за обема на този бизнес.
Според една от водещите компании в сектора и анализираща междуфирмената задлъжнялост и благонадеждността на контракторите в България – Еос Матрикс, цената на придобиване на портфейлите варира в широки граници. Тя започва от едва 1-2% от номиналната стойност за високорискови и просрочия доближаващи или надхвърлящи давностния срок и достига 40-50% при по-малки закъснения. От бранша подчертават, че поради ограниченото предлагане, стойността на придобиване е значително по-висока от тази в съседни държави.
Интересно е, че след последните промени в законодателството и покачването на минималния изискуем капитал на небанковите институции от 250 хил. на 1 млн. лв., редица компании са предпочели да прекратят дейността си в страната. По тази причина и предлаганите портфейли са се увеличили.