Сем. Калоянови и тяхната работилница за стъклени коледни играчки
Любопитството на Костадин създава BulArtGlass – най-големият производител в България и един от последните в Европа
От Белослав до Австралия:
It's the Most Wonderful Time of the Year изпява преди повече от половин век Анди Уилямс. И точно в това най-прекрасно време от годината – около Коледа – бихме искали да ви срещнем с един семеен български бизнес, който ни връща с лека носталгия към традициите и класическия чар на онези коледни дървета, украсени само със стъклени орнаменти – топки, снежни човеци и гъбки.
Всъщност за първи път стъклена коледна играчка се прави в Лауша, Източна Германия преди повече от 200 години. Тогава елхи са се украсявали с естествени материали – плодове, сухи орнаменти от реколтата, но годината е била твърде бедна на реколта и продукция за украса не е останала. В Лауша са знаели как се обработва стъкло и са започнали да правят орнаменти от стъклени тръби, а с времето към стъклото добавят и цвят – първо зелено, а после трудното червено. С годините това се запазва като традиция, като по времето на социализма този град остава част от комунистическия блок в Източна Германия и така занаятът навлиза и в България.
Бизнес от любопитство
Макар традицията да е толкова стара, идеята на семейство Калоянови от Белослав за бутикова работилница за стъклени играчи се появява само преди четири години.
Бащата на Паулина Калоянова, Костадин Калоянов, работи в един от последните останали заводи за стъкло в България – този в Белослав. Той попада случайно на стъклени тръби, които са с високо съдържание на олово и не се рециклират, тъй като специфичното при рециклирането на стъклото е, че когато то е с различен състав, не може да се смеси с друго.
Тръбите не ги рециклират и на бащата ми му става интересно да провери какво се прави с тях. Прави сериозно проучване и открива, че от тези тръби се правят коледни играчки. Изработва си сам горелка, за да пробва дали ще стане и естествено – късметът на начинаещия – първите 10 топки се получават перфектни, без да има никакъв опит. И решава – започваме да правим коледни играчки“.
Всички материали се поръчват от Германия – стъклото и боите, всичко е специално и само за направата на коледни играчки.
През първата година от своя бизнес BulArtGlass прави 1000 коледни топки, но само 200 от тях са сполучливи. Върху тях твори семейната приятелка Саша Игнатова, която има повече от 35 години опит с рисуването върху стъкло, създавайки уникални дизайни. Тези 200 топки обаче толкова се харесват на приятели и познати, които бързо ги изкупуват, че семейството си доказва, че има защо да продължи напред.
Снимка: BulArtGlass
Идеята е много интересна, защото връщаш една много стара традиция и стара техника“, допълва Паулина.
От Белослав до Австралия
Четири години по-късно любопитството на Костадин превръща компанията му в най-големия производител на стъклени коледни играчки в България и един от последните в Европа, където почти не са останали работилници, които да правят целия този процес изцяло ръчно.
В работилницата в Белослав всичко се случва с шест чифта ръце – Костадин надува на уста играчките, Паулина ги посребрява, след това се боядисват, слагат се закачалки и отиват при декораторката. Изцяло ръчната обработка не позволява нито една от играчките да е еднаква с друга.
Снимка: Красимир Свраков
За този период семейната фирма има клиенти, чиито коледни елхи са изцяло с техни играчки и орнаментни.
Продаваме в цял свят, не само в България – ние сме бутикова работилница, произвеждаме 8 хил. играчки на година, тази година близо 9 хил., нямаме възможност да изнасяме и продаваме на едро“.
Поръчките идват от Америка, Германия и Австралия и макар за чужденците най-позната да е топката, тази година един от специфичните орнаменти – гъбката, добре позната в домакинствата от бившите социалистически държави – привлича интереса на американец, който поръчва десетки такива орнаменти.
Играчка със спомен
Семейният бизнес на Паулина и Костадин Калоянови в момента е на кръстопът дали да започне по-масово производство на играчки, тъй като могат да правят и 20 хил. и да ги продават на едро. Това обаче ще ги вкара в графа, в която трябва да се конкурират с масовия производител, в Полша например, където правят 1.5 млн. играчки на година.
Така че се чудим дали не е по-добре да си останем бутикова работилница“.
След десетки запитвания на клиенти къде и как могат да видят изработката на играчките, семейството решава, че ще отвори вратите на работилницата си в Белослав за посетители. Там се предлагат различни уъркшопове – да си направиш сам коледна топка, да видиш как се случва процесът, да си украсиш играчка. Всичко се случва в задния двор на техния дом, но планът е пространството да се разшири, за да могат да посрещат повече гости.
Семейният бизнес не е лесен, каза Паулина, но е сигурна в това, че познавайки се по-отблизо това им помага да се справят по-добре.
Паулина се надява играчките от Белослав да носят на притежателите си щастие, мир в домовете и хубави спомени „защото стъклената коледна играчка е вечна“.