Шепа страни произвеждат коледната украса за целия свят (инфографика)
Заради три фактора декорацията за празника е по-скъпа тази година

© ECONOMIC.BG / Twenty20
Коледна украса на стойност милиарди долари се изнася по целия свят всяка година. Любопитен факт обаче е, че по-голямата част от тези декорации се произвеждат само в шепа страни, показва инфографика на VisualCapitalist. Използвайки информация от базата данни на ООН, празничната визуализация на платформата подчертава водещите световни износители на коледен декор.
Китай е отговорен за 87% от световния износ на коледна украса с изключение на свещи, електрически осветителни комплекти и естествени коледни елхи. Общата стойност на този износа от втората по големина икономика в света достига 6.62 млрд. долара за 2020 г.
Пазарният дял на Китай изпреварва значително този на конкурентите му. Нидерландия е на далечно второ място, заемайки само 3.95% от пазара, докато Полша е трета с едва 0.91%.
Друг интересен факт от данните, е, че 10-те най-големи износители на коледна украса притежават 96.91% дял от износа, което оставя само 3.09% от пазара на останалите 185 страни по света.
Другата страна на монетата: Вносът
Съединените щати са най-големият вносител на коледна украса, като внасят 57.34% от общия обем. Общо вносът на декорацията в най-голямата икономика в света е на стойност около 3 млрд. долара.
Петте най-големи вносители - САЩ, Великобритания, Канада, Германия и Нидерландия - пък оформят 73.33% от целия внос на обща стойност 3.9 млрд. долара.
Защо коледната украса е по-скъпа тази година?
Китайският град Ийу, разположен на 280 км югозападно от Шанхай, е най-големият център в света за производство на коледна украса, което представлява почти 80% от коледните продукти, изнасяни от Китай.
Заводите в Ийу обаче пострадаха от недостиг на суровини, което доведе до увеличаване на производствените разходи. Освен това от средата на октомври Ийу, подобно на много други градове, е засегнат от продължаващия недостиг на електроенергия в Китай, който принуди производителите да инсталират генератори на енергия или дори да спрат производствените си дейности напълно.
Сякаш това не беше достатъчно, доставката от Китай стана много по-скъпа през 2021 г. За последните 12 месеца превозването със стандартен контейнер от Китай до Европа стана 4 пъти по-скъпо.