Ще даде ли резултат борбата на Украйна с корупцията?
Властите обискираха политици, държавни служители и олигарси, но е малко вероятно да се стигне до присъди

Снимка: Depositphotos
Украинските власти засилиха борбата си с корупцията и започнаха да извършват обиски срещу политици, държавни служители и олигарси. Някои хора са уволнени, а други са заподозрени в корупция, пише DW в свой специален материал по темата.
Службата за сигурност на Украйна (SBU) обяви, че е претърсила къщата на олигарха Игор Коломойски във връзка с присвояването на 40 милиарда украински гривни (около 980 милиона евро) от бившето ръководство на най-голямата украинска петролна и газова компания Ukrnafta и оператор на тръбопровода Ukrtransnafta. Коломойски притежаваше акции и в двете тогава частично държавни фирми, които бяха напълно национализирани миналата година, съгласно военното положение в Украйна.
Украинското Държавно бюро за разследване (DBR) също обяви, че бивш министър на енергетиката и въгледобивната промишленост е заподозрян в корупция. Украински медии съобщават, че заподозреният е Игор Насалик. Той е обвинен в подписване на договори, изгодни за компании, свързани с украинския олигарх Дмитро Фирташ, който от години живее в Австрия. Твърди се, че предполагаемите сенчести сделки са стрували на Украйна 1.5 милиарда гривни (около 35 милиона евро).
Освен това СБУ и ДБР претърсиха жилището на бившия вътрешен министър Арсен Аваков. Той вече призна, че издирването е свързано с катастрофата с хеликоптер в Бровари (предградие на Киев), при която загинаха 10 души, включително министърът на вътрешните работи Денис Монастирски. Властите бяха особено заинтересовани от договорите за покупка, сключени с Министерството на вътрешните работи на хеликоптери Airbus с номер на модела H225.
Медиите също съобщават за претърсвания на помещения, свързани с представители на базирани в Киев строителни компании, които са били регулирани от украински политик, член на забранената сега проруска партия Опозиционна платформа — За живот. По същото време ДБР извърши обиски и в Министерството на финансите на Киев. Властите казаха, че и там са разкрили схеми за милиони.
Разследват се високопоставени служители
Претърсванията са насочени и към бивши служители на Министерството на отбраната на Украйна. Главната прокуратура съобщи още, че бивш началник на отдел в министерството е заподозрян в присвояване на пари в особено големи размери, наред с други длъжностни престъпления.
Бивш заместник-министър на отбраната също е заподозрян в незаконни дейности. Той е обвинен в възпрепятстване на работата на въоръжените сили на Украйна и други военни органи в критични моменти. Разследващите твърдят, че заподозреният стои зад подписването на договори, според които храната се доставя на военните на завишени цени и се купуват бронежилетки, каски, униформи и други артикули с по-ниско качество.
Докато следователите извършваха обиски, правителството уволни почти всички ръководни служители в Държавната митническа служба на Украйна и редица други органи.
Президентът на Украйна Володимир Зеленски изрази задоволството си от разследванията в национално обръщение. Той подчерта, че „в някои области законността може да бъде осигурена, само когато прилагането на институционални промени се извършва едновременно със промени в ръководството“.
Сериозни ли са усилията за борба с корупцията?
Володимир Фесенко, политолог и директор на Центъра за приложни политически изследвания Penta, смята, че участието в широко рекламирана борба срещу корупцията позволява на президента Зеленски да хване две заека с един куршум.
Това беше една от най-големите демонстрации на борбата с корупцията. Неслучайно това се случи точно преди срещата на върха на ЕС в Киев този февруари. Осезаемите резултати от усилията за борба с корупцията са един от критериите за интегрирането на Украйна в Европа, “, казва Фесенко.
Той вярва, че антикорупционната кампания на Зеленски също позволява на президента да успокои широко разпространеното желание на обществото корумпираните служители да бъдат наказани.
Кой извършва обиските?
Фесенко препоръчва да се погледне критично към организациите, извършили претърсванията. Те включват СБУ, ДБР и Бюрото за икономическа сигурност, последното от които отговаря пред главния прокурор.
Всички тези институции работят активно с кабинета на президента, въпреки че Националното антикорупционно бюро (NABU) и Специализираната антикорупционна прокуратура (SAPO) са по-независими и също трябва да играят активна роля в случаите на корупция“, казва Фасенко.
Александър Леменов, директор на украинската антикорупционна организация State Watch, смята, че обиските имат за цел да покажат, че корупцията приема сериозно и властта се бори срещу нея. Леменов обаче не вярва, че ще се стигне до присъди.
Престорени антикорупционни усилия?
Микола Хавронюк от украинския мозъчен тръст „Център за политически и правни реформи“ смята, че е добър знак, че се извършват обиски и че хората се разследват за неправомерни действия.
За да разследват ефективно, властите трябва да съберат доказателства за незаконна дейност за продължителен период от време, като документират всичко. Невъзможно е всичко това да се направи само за един ден, преди Срещата на върха.“
Тъй като оцеляването на Украйна е заложено на карта във войната с Русия, Хавронюк твърди, че би било неразумно и дори опасно действие от страна на ръководството на Украйна да рискува да подкопае доверието на международната общност, като организира фиктивни антикорупционни усилия. Хавронюк се надява, че президентът Зеленски няма да предприеме подобно начинание.