Швеция използва най-много „зелена енергия“ в ЕС
Възобновяемата енергия е все по-важна за европейските държави
Швеция е европейската държава,
която използва най-много „зелена“ енергия. Над половината от потребяваната
енергия (53.9%) в скандинавската страна идва от възобновяеми източници. След
нея се нареждат Финландия (39.3%), Латвия (37.6%), Австрия (33%) и и Дания
(30.8%), показват данни на Евростат.
Делът на енергията от възобновяеми енергийни източници от брутното окончателно потребление в ЕС е достигнал 16.7 на сто през 2015 г., почти удвоявайки се спрямо 8.5 на сто през 2004 г. – първата година, за която се разполага с данни.
През 2015 г. делът на възобновяемата енергия се е увеличил в 22 от 28-те членки на ЕС. Най-нисък е делът на възобновяемата енергия в Люксембург и Малта (по 5%), Холандия (5.8%), Белгия (7.9%) и Великобритания (8.2%).
Делът на енергията от възобновяеми източници от брутното окончателно потребление е сред основните показатели в стратегията „Европа 2020“, припомня статистическата служба.
Целта на стратегията е до 2020 г. делът да се увеличи до 20%, но възобновяемата енергия ще продължи да играе ключова роля в усилията на ЕС да покрива енергийните си нужди и след тази дата. Поради тази причина страните членки вече се договориха за нова цел от поне 27% до 2030 г.
Всяка страна от ЕС има собствена цел по стратегията „Европа 2020“. Националните цели отчитат различното изходно положение, потенциала за възобновяема енергетика и икономическото представяне на конкретната страна.
Сред 28-те членки на ЕС единайсет вече са постигнали националните си цели за 2020 г. – България, Чехия, Дания, Естония, Хърватия, Италия, Литва, Унгария, Румъния, Финландия и Швеция. Австрия и Словакия дори са превишили целите си с около 1%.
Най-далеч от целевите равнища са Холандия (която изостава с 8.2%), Франция (7.8%), Ирландия и Великобритания (по 6.8%), както и Люксембург (6%).