Ситуацията е като през 2008 г. – в Европа се влошава най-много
Енергийната несигурност, политическата криза и социалните рискове ще засегнат бизнес активността в България

© ECONOMIC.BG / „Кофас“
Помрачаване на перспективите за икономически растеж в цял свят през следващата година прогнозира компанията за кредитно застраховане „Кофас“. Очакванията на институцията са световният растеж да бъде под 2% – какъвто бе през тежките 2001 г., 2008 и 2009 г. и пандемичната 2020 г.
Макар че прогнозите са начертани в посока спад за всички региони по света, „Кофас“ подчертава, че Европа е тази, чиито перспективи се влошават най-много. Старият континент подготвя нови мерки, но енергийната криза се задълбочава и независимо дали ще бъде въведено ограничаване на потреблението или определени квоти и норми, това със сигурност ще доведе до намаляване на производството и спад на брутния вътрешен продукт.
Освен енергийната криза, агресивното повишаване на лихвените проценти също застрашава глобалния растеж. Началото на възходящия лихвен цикъл бе сложено от Федералния резерв на САЩ, а заради засилването на долара редица други банки го последваха и ограничиха обезценяването на другите валути.
Какво се случва със строителството?
Действията на централните банки помрачават и перспективите пред световния строителен сектор. Цените на индустриалните метали и дървесината спадат постоянно през последните месеци, като отчитат понижение съответно с 20 и 60% от началото на годината. Това накара експертите от „Кофас“ да понижат рейтинга на тези сектори в няколко географски области.
В България
Ситуацията в България е още по-нестабилна заради политическата криза и социалните рискове, които стоят пред обществото, смята управителят на „Кофас“ за България Пламен Димитров.
Енергийната несигурност в страната определено ще повлияе негативно върху бизнеса в следващите месеци, а ефектите ще се усетят дори и през 2023 г.“, допълва още той.
Припомняме, че през лятото, в последните дни на своя живот, парламентът въведе таван на цената на тока за бизнеса от 250 лв. за мегаватчас, но остави предприятията на газ без подкрепа. Все пак те не са много, а с пускането на газовата връзка с Гърция от 1 октомври цената на газа се приближава до тази от началото на годината.