Скъпите торове и голямото търсене заплашват цената на ориза
Засега Индия действа като „котва“ за поскъпването, но ситуацията може бързо да се промени

© ECONOMIC.BG / Twenty20
Производството на ориз е застрашено в части от Азия заради по-високите разходи за торове в момент, когато търсенето нараства. Това представлява потенциален риск за продоволствената сигурност и усилията за ограничаване на инфлацията, пише Bloomberg.
Добивите може да намалеят в Тайланд, вторият по големина износител в света, поради повишените цени на хранителните вещества за културите, според изследователски отдел на Kasikornbank Pcl. В същото време заради по-ниската реколта във Филипините, страната номер 2 по внос, вероятно ще се увеличи необходимостта от допълнителни покупки от чужбина. Китай се тревожи за въздействието на вредителите върху културите, а продукцията в Индия зависи от появата на добър мусон.
По-голямата част от ориза в света се отглежда и консумира в Азия, което го прави жизненоважен за политическата и икономическа стабилност в региона. За разлика от скока на цените на пшеницата и царевицата след инвазията на Русия в Украйна, оризът беше потиснат, но няма гаранция, че ситуацията ще остане такава. През 2008 г. цените скочиха над 1000 долара за тон, повече от два пъти спрямо сегашното ниво, на фона на паника относно доставките.
Докато цените на пшеницата, царевицата и олиото за готвене се стабилизираха тази година поради подобрената перспектива за доставки, селскостопанското производство очевидно зависи в крайна сметка от времето, което става все по-нестабилно в резултат на изменението на климата. Всеки нов скок на цените на пшеницата и царевицата неизбежно ще възроди търсенето на ориз за храна, дори и за храна за животните.
Голямо значение има реколтата от ориз в Индия, която е отговорна за около 40% от световния износ на основния продукт.
Глобалното предлагане е изложено на риск, но засега все още имаме значителни индийски запаси, което ограничава цените“, каза В. Субраманиан, вицепрезидент на The Rice Trader.
Индия вече ограничи износа на пшеница, на който светът разчиташе да облекчи намалените доставки от Украйна и Русия, заявявайки, че продоволствената ѝ сигурност е застрашена. Има опасения, че оризът може да бъде следващият в списъка, въпреки че перспективите за това зависят от мусонните дъждове и реколтата през този сезон. Засега мусонът се развива нормално.
Засега износът на ориз от Индия помага за облекчаване на недостига на доставките в региона. Изследователският център Kasikorn в Тайланд заяви, че рекордните цени на торовете след инвазията на Русия в Украйна са били повратна точка за фермерите в страната и че по-слабото прилагане на хранителни вещества за културите ще намали добивите в момент на нарастващо търсене в чужбина.
Филипините очакват тази година реколтата от ориз да спадне заради по-скъпия тор. Правителството също така се тревожи от нарастващата инфлация при храните, включително цената на ориза, особено за домакинствата с по-ниски доходи, които харчат около 16% от бюджета си за основното зърно.
Китай, най-големият производител на ориз, предупреди за по-голямо разпространение на вредители и болести по реколтата си тази година, като някои провинции отчитат почти 10% увеличение на засегнатата площ. Виетнам, най-големият спедитор, каза, че високите транспортни и производствени разходи са предизвикателство, въпреки че износът се е увеличил през първата половина.
Разглеждайки настоящата ситуация, Индия действа като котва за цените с големия си износ“, каза Субраманиан от The Rice Trader.