След пазарния шок Италия смекчава репресиите срещу банките
Правителството обяви, че ще изземе най-много 0.1% от активите на частните кредитори в страната

© ECONOMIC.BG / Depositphotos
Джорджия Мелони, премиер на Италия
Данъкът върху свръхпечалбата на италианските банки ще бъде ограничен до 0.1% от общите активи на частните финансови институции. Решението на правителството идва след масовите разпродажби на банкови акции във вторник след изненадващото обявяване на допълнителния налог, предава Reuters.
Акциите на финансовите институции затвориха средно 7.6% надолу, като лидерът в сектора Intesa Sanpaolo загуби 8.6%, а BPER Banca се обезцени с 10.9%.
Други европейски страни, като Испания и Унгария, също въведоха извънредни данъци за банките си, но анализатори казаха, че решението на Италия е заварило пазара неподготвен и е особено вредно за доверието на инвеститорите.
Консервативното правителство на премиера Джорджия Мелони пусна вчера идеята за допълнителен банков данък, но сега изглежда се отказа от плана си, който изненада дори някои министри, събрани на заседание на кабинета в понеделник вечерта.
В опит да успокои пазарите Министерството на финансите късно във вторник заяви, че приходите от данъка няма да възлизат на повече от 0.1% от общите активи на кредиторите.
По-рано във вторник анализаторите на Citi изчислиха, че данъкът може да донесе в държавната хазна сума, възлизаща на около 0.5% от общите рисково претеглени банкови активи (RWA) за 2023 г.
Постъпленията така или иначе се очаква да останат под 3 милиарда евро, според източници в Рим и изчисления на анализатори.
Данъкът, който предизвика шокови вълни в европейския сектор, е насочен към обусловеното от лихвите увеличение на нетния лихвен доход на банките или печалбите, които кредиторите извличат от разликата в лихвените проценти по кредитите и депозитите.
Тъй като Европейската централна банка повиши официалните лихвени проценти, кредиторите увеличиха цената на заемите, като същевременно се въздържат да дават по-високи лихви на вложителите за техните пари.