След загубата в Европа „Газпром“ се похвали с нов газов рекорд към Китай
Руският гигант опитва да компенсира спада на Стария континент с пренасочване на Изток

© ECONOMIC.BG / Красимир Свраков
Руският енергиен гигант „Газпром“ съобщи в сряда, че предишния ден е поставил нов дневен рекорд за доставки на газ за Китай по газопровода „Силата на Сибир“. Новината идва, след като стана ясно, че компанията продължава да губи пазарен дял и приходи от спирането на доставките за Европа.
„Газпром“ не предостави данни за новия дневен рекорд, но заяви, че общият износ на газ за Китай по газопровода възлиза на 22.7 млрд. куб. м през 2023 г., което е почти 1.5 пъти повече от доставените през 2022 г. 15.4 млрд. куб. м.
Русия увеличава доставките за Китай, за да компенсира загубата на по-голямата част от продажбите си на газ в Европа след началото на войната в Украйна. Нахлуването ѝ в съседната страна накара западните държави да наложат санкции на Москва и да намалят зависимостта си от руската енергия.
„Газпром“ заяви, че износът на газ през 2023 г. е със 700 млн. куб. м – или 3.2 % – повече от това, което по договор е задължен да доставя за Китай през „Силата на Сибир“. Компанията отново заяви, че газопроводът ще достигне пълния си експортен капацитет от 38 млрд. куб. м през 2025 г.
Русия също така води дългогодишни преговори за изграждането на нов газопровод „Силата на Сибир-2“, който да пренася 50 млрд. куб. м природен газ годишно от северния й регион Ямал до Китай през Монголия – почти толкова, колкото е капацитетът на неработещия в момента газопровод „Северен поток 1“ през Балтийско море, който бе повреден от експлозии през 2022 г.
Проектът „Силата на Сибир-2“ стана особено актуален, тъй като Москва се стреми да удвои износа си на газ за Китай, за да компенсира срива на износа си за Европа. Но споразумението по ключови въпроси, включително ценообразуването, остава трудно постижимо.
Изчисленията на Reuters показват, че доставките на „Газпром“ за Европа са намалели с 55.6% до 28.3 млрд. куб. м през 2023 г. в сравнение с пиковите нива от 175-180 млрд. куб. м през 2018-19 г.