След зелената светлина в България: Саудитската TAWAL даде ход на телеком бизнеса си в Европа
Дъщерното дружество на Saudi Telecom плати 1.22 млрд. евро за придобиването на 4800 телекомуникационни кули в три държави, сред които България

Снимка: Deposit Photos
Саудитската компания TAWAL, инфраструктурното звено на Saudi Telecom Company Group (stc Group), официално обяви старт на дейността си в Европа. Това се случва броени седмици след полученото одобрението от българската Комисия за защита на конкуренцията на сделката за придобиване на 3200 телекомуникационни кули в страната.
Стъпването на TAWAL на Стария континент се случва след сключването на мащабната сделка на стойност 1.22 млрд. евро с United Group, собственик на Vivacom. Като част от нея саудитската компания придоби базови станции в България, Хърватия и Словения – общо 4800 в трите държави, най-много от които у нас.
Сделката за кулите бе сключена в края на април 2023 г., но финализирането ѝ бе забавено заради обжалване от „Йеттел България“, свързано със смяната на собствеността на „Булсатком“ и връзката с UG.
Иначе споразумението е част от амбициозната стратегия на stc Group за разширяване и растеж. Като част от нея в края на 2018 г. саудитският телеком обособи TAWAL като самостоятелно дружество за управление на телекомуникационната му инфраструктура. Същинската дейност на компанията започна на 1 април 2019 г., след като получи лиценз от местния регулатор.
Първоначално TAWAL пое контрола на около 15 000 кули на Saudi Telecom в Саудитска Арабия, а скоро след това насочи погледа си навън. През 2022 г. стартира TAWAL Pakistan, а покрай сделката с United Group обособи и подразделението TAWAL Europe. В резултат общото портфолио на TAWAL вече надхвърля 21 000 кули в пет държави.
Навлизането на TAWAL в Европа се случва на фона на разширяващото се внедряване на 5G свързаността и подчертава оформящата се през последните години тенденция за обособяване на телекомуникационната инфраструктура в отделни дружества в търсене на допълнителни източници на приходи – например чрез отдаване под наем или директна продажба на кули.
Собственикът на Vivacom например посочва, че приходите от продажбата ще позволят на компанията значително да намали задлъжнялостта си и ще ѝ осигурят средства за бъдещ растеж.
Що се отнася до TAWAL, тя обещава „значителни инвестиции и въвеждане на доказани процеси и добри практики, както и иновативни продукти в своето портфолио“.
Препятствие пред сделката…
… бе жалбата у нас на конкурента „Йеттел Бъглария“ по адрес на противоречивата продажба на „Булсатком“ на Спас Русев. Припомняме, че:
- сателитният тв оператор бе продаден на бизнесмена, който е бивш собственик на Vivacom, миналия септември;
- въпросната сделка, както стана ясно, е финансирана със заем от United Group, компанията майка на Vivacom;
- а полученият кредит е обезпечен с прехвърлянето инфраструктурата на „Булсатком“ на Vivacom – общо 148 базови станции, заедно с оптичната мрежа на оператора.
Първоначално смяната на собствеността на „Булсатком“ не бе входирана за разглеждане от антимонополния орган, но след като подробностите около нея излязоха наяве, конкурентите на Vivacom – „Йеттел“ и „А1“ – сезираха Комисията за защита на конкуренцията.
Именно незавършилото производство бе причина от „Йеттел“ да подадат сигнал и по адрес на сделката с TAWAL и необходимостта от по-задълбочено проучване на ефектите от нея. В крайна сметка КЗК одобри придобиването на кулите на Vivacom, като не видя предпоставки за проблеми с пазарното положение на UG, предвид че TAWAL към момента не осъществява дейност в България.