Следващата гореща хай-тек надпревара? И Amazon представи собствен чип
Революцията при компютрите малко по малко започва да придобива по-ясни очертания

© ECONOMIC.BG / Amazon
След скорошните новини от Google и Microsoft, сега и Amazon даде заявка за участие в следващата гореща надпревара в света на технологиите – квантовите изчисления. Компанията представи в четвъртък своя първи квантов чип и заяви, че той е стъпка към изграждането на ефективни системи с голям мащаб.
Процесорът се нарича Ocelot, а съобщението идва в момент, когато все повече технологични компании изтъкват напредъка си в областта на квантовите технологии. Миналата седмица конкурентът на Amazon в облачните изчисления Microsoft показа първия си квантов чип – Majorana 1. В края на миналата година пък Google представи своя „умопомрачителен“ Willow.
Мнозина се надяват, че квантовите компютри ще могат да решават проблеми, които затрудняват класическите изчислителни машини. Персоналните компютри и телефоните изпълняват задачи и съхраняват данни чрез битове, които са или включени, или изключени. Квантовите компютри работят с квантови битове или кюбити, които могат да работят в двете състояния едновременно.
„Вярваме, че за превръщането на Ocelot в пълноценен квантов компютър, способен да окаже трансформиращо въздействие върху обществото, ще са необходими само една десета от ресурсите в сравнение с обичайните подходи, което ще помогне за приближаването на ерата на практическите квантови изчисления“, пишат в блог публикация Фернандо Брандао, директор на отдела за приложна наука на Amazon Web Services, и Оскар Пейнър, ръководител на групата за квантов хардуер в облака.
Американската агенция за перспективни изследователски проекти в областта на отбраната (DARPA) финансира изследвания в областта на квантовите изчисления от две десетилетия, но технологията си проправя път към потребителите и бизнеса бавно.
Това е така, защото те все още не са достатъчно големи“, каза Питър Барет, основател и генерален партньор в Playground Global, който е подкрепил квантови стартъпи Phasecraft и PsiQuantum.
Барет обяснява, че дори и с известни проблеми, технологията би могла да работи на ниво при наличието на 1 милион кюбита. За сравнение, Google Willow, считан за най-добрия квантов чип в света, разполага само със 105, а Ocelot на Amazon – с едва 9.
Главният изпълнителен директор на Amazon Анди Джаси заяви през 2020 г., когато все още ръководеше AWS, че компанията е „оптимистично настроена за бъдещата роля на квантовите изчисления“ на фона на чувствителното разрастване на облака.
Шест месеца след като Джаси направи тези коментари, AWS пусна услугата Amazon Braket, която позволява на разработчиците да експериментират с квантови компютри от други компании, включително IonQ и Rigetti Computing. Облакът Azure на Microsoft има подобно предложение.
Подобно на Microsoft, Amazon произвежда своя чип вътрешно. Според Барет изграждането на система, която може да се похвали с един милион кюбита, ще изисква сътрудничество с водещи световни производители на полупроводници. Възлагането на партньорски услуги е вариант, когато Amazon напредне с квантовия хардуер, каза Пейнтър.
Напоследък общественият интерес към тази област се е повишил. Компаниите обсъждат нови начини за комбиниране на кюбити, които да са устойчиви на грешки. Amazon проектира Ocelot, за да се справи с проблема за коригиране на грешките, а Willow на Google също демонстрира подобрения в тази област, коментира Пейнтър.
Пейнтър смята, че комерсиализирането на квантовите изчисления ще отнеме поне още 10 години. На среща с анализатори през януари Nvidia Дженсън Хуанг, главен изпълнителен директор на Nvidia, прогнозира, че полезните квантови компютри може да се появят след 15 до 30 години. Има и по-оптимистично настроение, като Пат Гелсингер, бивш главен изпълнителен директор на Intel, според когото:
до 2030 г. (ще има) полезни квантови изчисления“.