Служебният кабинет иска да налее 50 млн. лв. в „Български пощи“
Правителството иска да използва Българската банка за развитие, за да преструктурира дълга на пощенския оператор

Снимка: БТА
Служебният кабинет планира да увеличи капитала на губещото държавно предприятие „Български пощи“ с 50 млн. лв. Освен това ще се използва държавната Българска банка за развитие (ББР), за да се преструктурира дълга на пощенския оператор. Новината съобщи транспортният министър Христо Алексиев на брифинг след заседанието на Министерския съвет, очертавайки план за дигитализация и оздравяване на предприятието.
Преди да налее парите на данъкоплатците в зле управляваното дружество, правителството трябва да получи одобрението на Европейската комисия, тъй като операцията може да се счита за нерегламентирана държавна помощ. Нотификация може да бъде получена, ако Комисията прецени, че тя няма да изкриви пазара и дружеството има социална функция. Такъв беше случаят с БДЖ. В средата на 2017 г. ЕК разреши на държавата да субсидира железниците с 224 млн. лв. Получаването на нотификацията обаче отне години.
Алексиев разказа и за намерението да се преструктурира дългът на "Български пощи", но отказа да коментира неговия размер към настоящия момент.
Идеята е всички тези задължения да бъдат преструктурирани поради факта, че към момента, тъй като не са преструктурирани, „Български пощи“ губят годишно около 6 – 7 млн. лв. от лихви“, обясни вицепремиерът.
Той е уверен, че дружеството трябва да се конкурира с частните компании в бранша и заяви, че е поставена цел „Български пощи“ да постигнат дял от 15% на пазара на куриерски услуги. Освен това ще излязат и на финансовия пазар.
Подобни намерения имаше и бившият вицепремиер в кабинета „Петков“ Калина Константинова, която пряко отговаряше за дружеството. То бе извадено от шапката на Министерство на транспорта заради тогавашния ресорен министър Николай Събев, който е собственик на една от най-големите куриерски компании в страната. По времето на кабинета „Петков“ дружеството бе хакнато и не извършваше нормална дейност дълго време.
Само преди седмица стана ясно, че държавният пощенски оператор поема по пътя на дигитализацията.
Хеликоптери на лизинг
Алексиев съобщи, че Министерство на транспорта вече е пуснало поръчка за лизинг на два медицински хеликоптери. Тя включва пълно медицински оборудване и обучение на пилоти. Идеята е машините да се ползват, докато пристигнат 6-те въздушни линейки, които държавата купува по друга поръчка.
Очаква се от средата на годината у нас да заработи системата за медицинска помощ по въздуха“, каза Алексиев.
Поръчката е за период от 2 години с възможност за удължаване за още една. Крайният срок за участие в изтича на 4 май.
Припомняме, че държавното "Хели Мед", което кабинетът закри, бе на крачка от подписването на договор за лизинг на две машини. Веднага след това се разбра, че властта ще процедира с нова поръчка.