София, Варна и Бургас са сред лидерите по поскъпване на наемите в Европа
Въпреки че нивата почти са се удвоили през 2023 г., нивата в трите града все още са сред най-достъпните
Три от най-големите български града се наредиха на челните места в Европа по поскъпване на наемите през 2023 г. Според данните от Property Index на одиторската компания Deloitte лидери по ръст са София, Варна и Бургас, но пък там все още нивата са сред най-ниските на Стария континент (България е и държавата с най-нисък стандарт на живот в ЕС – бел. ред.).
Общо 59 града са участвали в проучването.
Най-голям годишен ръст на наемите е отчетен в Бургас – 125.8%. Там нивото е 6.9 евро на кв. м.
Въпреки това морският ни град е на второ място сред европейските градове с най-ниски наеми. Единствено гръцкия Патра е с по-ниски наеми – 6.3 евро на квадрат.
В българската столица през 2023 г. е отчетен ръст на наемите от 98.1% на годишна база, достигайки 9.1 евро на квадрат. Така София заема десета позиция в класацията.
Във Варна увеличението на наемните нива е 66.8 на сто до 7.8 евро на квадрат. Така морската ни столица заема пето място сред градовете с най-ниски наеми.
Най-скъпият европейски град за живот под наем, според класацията, е Лондон, където средната цена на квадрат е 33.8 евро. Следват Дъблин с 31.5 евро на квадрат и Париж с 31.3 евро на кв. м.
В други десет града наемите са по-високи от 20 евро на квадрат. Това са Барселона, Амстердам, Осло, Мадрид, Голям Лондон, Копенхаген, Тондхайм в Норвегия, Мюнхен, Галуей в Ирландия и Берген.
На фона на това има и няколко града, които отчитат намаление на наемните цени през разглеждания период (2022 – 2023 г.). Това са Лион (-10.5%), Осло (-6.1%) или Трондхайм (-6%).
Лихви по ипотечните кредити
По този показател страната ни също заема първото място, отчитайки лихва по ипотечните кредити за граждани от 2.58%.
Сред другите държави, в които лихвените проценти са били доста ниски на фона на останалите, са Белгия (3.33%), Хърватия (3.26%) и Испания (3.45%).
В същото време в Полша са регистрирани най-високите лихвени проценти (8.08%). о ипотечните кредити от всички разглеждани държави – общо 24. Следват Румъния със 7.70% и Унгария със 7.40%. В Сърбия и Чехия също са отчетени доста високи нива от 6.76% и 5.90%.
Достъпност на жилищата
В индекса на Deloitte е публикуван и показател за достъпността на жилищата за продажба. Компанията пресмята достъпността според броя на средните брутни годишни заплати, които са необходими за закупуване на стандартно ново жилище с площ от 70 кв. м.
България не е включена в изследването на този показател.
От данните става ясно, че Чехия е най-недостъпната страна в Европа за притежаване на жилище сред изследваните 18 държави. Покупката на ново жилище в страната изисква средно 13.3 брутни годишни заплати. Цифра, която остава сравнително непроменена спрямо предишното издание на индекса.
Словакия, която през 2022 г. оглавяваше класацията за най-недостъпната страна за покупка на ново жилище – сега заема втора позиция. И необходимите брутни заплати за покупка на един среден имот, са 12.7, което е с 1.4 заплати по-малко в сравнение с година по-рано.