Споразуменията за свободна търговия с ЕС са справедливи
Барак Обама, президент на САЩ
Цитат на деня

Президентът на САЩ Барак Обама призова във вторник Конгреса на САЩ да му даде по-големи правомощия за договаряне на споразуменията за свободна търговия с Европейския съюз и Азиатско-тихоокеанския регион, съобщава БГНЕС. Обама ги определи като „справедливи“.
„Призовавам и двете камари на Конгреса да ми дадат по-големи правомощия за търговските преговори, за да се защитят американските работници с нови силни търговски споразумения с държавите от Азия и Европа, които не са само носители на свобода, но са и равноправни“, каза той в речта си за състоянието на съюза.
Обама поиска от депутатите да приемат ускорена процедура, наречена „бърза писта“ която ще позволи на администрацията му да преговаря за подробностите в търговските споразумения, преди да ги представи пред Конгреса, за да ги одобри общо, без да обсъжда съдържанието им.
Според Белия дом този механизъм ще даде тласък на двете основни споразумения за свободна търговия, по които САЩ преговарят паралелно с Европейския съюз (TTIP) и единайсет държави от региона на Азия и Тихия океан (TPP).
„В момента Китай иска да пише правилата в най-бързо развиващата се област в света (Азиатско-тихоокеанската зона). Това ще постави нашите работници и компаниите в неизгодно положение. Защо да ги оставяме да правят това? Ние трябва да напишем тези правила“ аргументира се президентът на САЩ в обръщението си към нацията.
Това предложение обаче предизвиква спор и в лагера на президента Обама. Някои от демократите в парламента вече обявиха, че ще му се противопоставят в името на „защитата на средната класа“. „Американските семейства ще направят лоша сделка по „бързата писта“, каза във вторник Брендън Бойл, демократ от щата Пенсилвания.
Един от основните синдикати в САЩ, AFL-CIO, също наскоро потвърди, че се противопоставя на механизма, който, според синдиката, ще даде цялата свобода да се „изнесат работни места“.
Споразумението за свободна търговия с Европейския съюз, по което се работи от юли 2013 г., също е предмет на дебат в Европа, където предизвиква страхове от обща дерегулация.
„Аз съм първият, който признава, че последните търговски споразумения не винаги отговарят на очакванията. Но 95% от потребителите в света са извън нашите граници и не можем просто да пропуснем тези възможности“, каза Обама.
Парадоксалното е, че президентът Обама може да намери по-голяма подкрепа по тези въпроси сред републиканските си опоненти и в средите на бизнеса, които по традиция са враждебно настроени към него.
Мощна бизнес асоциация на големи американски компании (Business Roundtable) наскоро изчисли, че процедурата за „бърза писта“ може да създаде „икономическо ускорение“, от което САЩ имат нужда, за да се засилят отново, пише АФП.