Стандартът на живот на британците се срива
Инфлацията изпреварва нарастването на доходите, а ситуацията с цените в Обединеното кралство предстои да се влошава

© ECONOMIC.BG / БТА
Стандартът на живот в Обединеното кралство пада с най-бързия темп от повече от осем години, тъй като заплатите изостават от темпа на инфлацията. Средните възнаграждения в страната, без бонусите, са се увеличили с 4.1% спрямо година по-рано, съобщи Службата за национална статистика. Коригирани с ръста на цените на дребно за същия период обаче те реално намаляват с 1.3%, което е невиждана ситуация от 2013 г.
Числата показват как растящите разходи за живот лишават британците от предимствата на силния пазар на труда. Безработицата спадна до 3.8% през трите месеца до февруари, най-ниското ниво от края на 2019 г. Също така процентът съответства на нивата, невиждани от 70-те години на миналия век. Същевременно свободните работни позиции нараснаха до нов рекорд от почти 1.28 милиона през март, което отразява острия недостиг на работници.
Все пак данните също предполагат, че растежът може да се забавя. Работодателите добавиха само 35 000 души нови работни позиции миналия месец, доста под прогнозите и най-малкото увеличение от февруари 2021 г.
Очаква се свиването на доходите да навреди на общия икономически растеж през останалата част от годината. Домакинствата ги очаква още трудни моменти заради неотдавнашното увеличение на данъците и на сметките за енергия, които заплашват да нанесат най-големия удар върху жизнения стандарт в Обединеното кралство.
Доходите на домакинствата се топят, тъй като заплатите не успяват да вървят в крак с нарастващите разходи за живот“, каза Франсис О’Грейди, генерален секретар на Конгреса на профсъюзите. „Не можем да продължаваме така. Канцлерът трябва да се върне в парламента със спешен бюджет, за да помогне на хората да преодолеят тази криза.“
Вероятността за първата двуцифрена инфлация от четири десетилетия е натиск върху правителството да направи повече, за да помогне на тежко притиснатите потребители.
„Икономиката на Обединеното кралство продължава да създава работни места, но предприятията все още изпитват трудности с наемането, а заплащането не успява да се справи с инфлацията“, каза Евгения Миглиори, главен политически съветник в Конфедерацията на британската индустрия.
Постоянният недостиг на умения и работна ръка, наред с нарастващите разходи, натоварват домакинствата и потиска оптимизма на бизнеса за следващите месеци.“
Министърът на финансите Риши Сунак е обект на критики както от икономисти, така и от благотворителни организации за предоставянето на пакет от помощ, който пропусна да помогне на най-бедните хора в страната. Междувременно Банката на Англия е напът да повиши лихвените проценти за четвърти път през май, за да помогне за овладяване на дългосрочния ценови натиск.
„Помагаме за смекчаване на въздействието на глобалните покачвания на цените чрез над 22 милиарда паунда подкрепа за разходите за живот през тази финансова година“, каза Сунак. „Ние също така помагаме на хората да си намерят нови работни места и гарантираме, че работата винаги се плаща, тъй като това е най-добрият начин за подкрепа на домакинствата в дългосрочен план.“