Столична гимназия изгражда Център за високи постижения за 3.4 млн. лв.
Целта е да се създадат условия за изграждане на умения и компетентности у учениците, съответстващи на нуждите на една иновативна, приобщаваща и устойчива икономика

© ECONOMIC.BG / ПГТЕ „Хенри Форд“
Пет нови лаборатории, ремонт на учебната топлоцентрала, оборудване на зала за обучение с модерни технологии. Това са част от дейностите, които планира столичната Професионалната гимназия по транспорт и енергетика „Хенри Форд“ (ПГТЕ). Крайната цел е създаването на Център за високи постижения по екотранспорт и енергетика, в който ще бъдат инвестирани над 3.4 млн. лв., осигурени от Националния план за възстановяване и устойчивост, съобщават от пресцентъра на МОН.
Професионалното образование е приоритетна област за МОН. Бизнесът има нужда от кадрите, които подготвяте и една от най-важните задачи е те да имат не само добра обща подготовка, но и изградени трудови навици, за да преминат плавно от училище към сериозните работни ангажименти в бизнеса, и да отговарят на нуждите на пазара на труда“, каза зам.-министърът на образованието и науката Таня Михайлова.
Тя допълни, че практическото обучение дава много хоризонти за реализация на младите хора и става все по-предпочитано.
В ПГТЕ „Хенри Форд“ се обучават 1400 ученици, като е разгърнато и дуално обучение, в което активно се включва бизнесът. Учениците работят с модерни технологии и съвременна материална база, като постоянният стремеж на ръководството на училището е да я подобрява. На представянето на проекта присъства и зам.-изпълнителният директор на ИА „Образование“ Иван Попов. Той отбеляза, че целта на финансирането е не само модернизиране на материалната база, а да се създадат условия за изграждане на умения и компетентности в учениците, съответстващи на нуждите на една иновативна, приобщаваща и устойчива икономика.
Центърът в училището ще е един от 28 Центрове за високи постижения (ЦВП) в българското професионално образование и обучение, които се финансират от Европейския съюз чрез Механизма за възстановяване и устойчивост“, допълни Попов, цитиран от ПГТЕ „Хенри Форд“.
По думите му в основата на идеята за изграждането на тези центрове стои необходимостта да се надгради и разшири обхвата на съществуващите функционалности на професионалните гимназии, така че те в най-пълна степен да могат да осигурят модерна и стимулираща образователна среда, иновативно съдържание и обучение за професиите и уменията на бъдещето, в сътрудничество с всички заинтересовани страни.
Иван Попов допълни, че центровете предстои да поемат лидерска роля на областно ниво по отношение на останалите професионални гимназии, като се превърнат в ядра на регионални образователни екосистеми, повишаващи регионалната конкурентоспособност и работещи въз основа на партньорства между професионални училища, висшите училища, бизнеса, местни власти и други образователни институции.
По този начин те ще подготвят качествени професионалисти, отговарящи на нуждите на пазара на труда, и да повишават квалификацията на педагогическите специалисти, но също така, работейки в мрежи, да подпомагат реформите в сферата на професионалното образование и обучение, създаването на нови знания и модернизиране на българското професионално образование“, каза още Попов.
Той отбеляза, че допълнителен ресурс в размер на 70 млн. лв. от Програма „Образование“, съфинансирана от Европейския социален фонд плюс, е предвиден за обхващането на тези центрове в мрежа, както помежду им, така и с други подобни центрове на европейско ниво, обмяна на опит, осигуряване на условия за професионална подготовка на ученици от цялата област, повишаване на квалификацията и обмяна на опит между преподавателите.
Какво предвижда проектът?
Проектът предвижда да бъде извършен основен ремонт на сградата на учебната отоплителна централа, на помещенията в западното и северното крило и на лабораторния корпус. Ще бъде доставено и монтирано модерно оборудване и софтуер, съответстващи на професионалните направления в гимназията. Изпълнението на инвестицията ще продължи до края на месец май 2026 г.
Процедура „Изграждане на центрове за високи постижения в професионалното образование и обучение“ предвижда да се ремонтират и оборудват 28 професионални гимназии с цел превръщането им в центрове за високи постижения в професионалното образование и обучение. Ремонтът на образователните институции, модерното специализирано оборудване и обновяването на образователната инфраструктура ще дадат възможност за предоставяне на съвременно обучение по професионална подготовка на учениците в рамките на училищното образование в отговор на изискванията на пазара на труда. Общият размер на финансирането на програмата е 96 960 000 лв.