Световната банка очаква по-бавно икономическо възстановяване в България
Тя вече прогнозира ръст от едва 3.3% през 2021 г., но и по-лек спад през 2020 г.

© ECONOMIC.BG / Unsplash
Световната банка вече очаква по-слабо възстановяване на българската икономика през 2021 г., става ясно от новия доклад на институцията. Тя прогнозира ръст на икономиката от едва 3.3% тази година, докато в доклада си от месец юни прогнозираше ръст от 4.3%.
Все пак обаче Световната банка актуализира и очакванията си за спад на българската икономика за 2020 г. в посока нагоре. Докато през лятото на миналата година, институцията очакваше спад с 6.2%, сега тя прогнозира такъв от 5.1%.
През 2022 г. икономиката на страната ни трябва да отбележи скок от 3.7%, връщайки се към нивото си на растеж през 2019 г., сочи банката.
Институцията е по-сдържана в прогнозите си за българската икономика от Международния валутен фонд (МВФ), който прогнозира през октомври ръст от 4.1% през 2021 г. Фондът предвиждаше и по-малък спад през 2020 г. - от 4%.
Според януарския доклад на Световната банка се очаква световната икономика да се разшири с 4% през 2021 г. след свиване с 4.3% през 2020 г. Банката обаче предупреждава, че нарастващите инфекции с COVID-19 и закъсненията в разпространението на ваксини могат да ограничат възстановяването до едва 1.6% тази година.
Прогнозата на Световната банка показва, че сривът в активността поради пандемията е малко по-лек от прогнозата през юни, но за сметка на това възстановяването е по-слабо и все още е изложено на значителни рискове.
В оптимистичния сценарий обаче - с успешен контрол на пандемията и по-бърз процес на ваксинация, глобалният растеж може да се ускори до близо 5%.
Очаква се обаче пандемията да има дълготрайни неблагоприятни ефекти върху световната икономика, а светът може да се изправи пред „десетилетие на разочарования“, ако не бъдат въведени цялостни реформи, допълва още в своя доклад Световната банка.
Кризата предизвика и нарастване на нивата на дълга сред развиващите се икономики, като държавният дълг се увеличи с 9 процентни пункта спрямо брутния вътрешен продукт - най-големият едногодишен скок от края на 80-те години на 20. век.
Прогнозира се, че брутният вътрешен продукт на САЩ да се увеличи с 3.5% през 2021 г., след прогнозно свиване с 3.6% през 2020 г. Икономиката на еврозоната се очаква да постигне ръст от 3.6% тази година след спад със 7.4% през 2020 г.